W procesie przygotowań do budowy ekspresowej trasy S1 Mysłowice - Bielsko-Biała do połowy roku wypracowany ma zostać wariant przebiegu, który we wniosku o wydanie decyzji środowiskowej będzie rekomendowany jako wariant realizacyjny - podała GDDKiA.
Dyrekcja chciałaby uzyskać decyzję środowiskową do końca tego roku.
Chodzi o planowaną budowę ok. 40-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S1 z Mysłowic do Bielska-Białej, który połączyłby jej istniejące fragmenty z Cieszyna do Bielska-Białej oraz z Mysłowic do Dąbrowy-Górniczej. Trasa jest projektowana od kilku lat, a różne propozycje jej przebiegu budzą protesty zainteresowanych środowisk i mieszkańców.
Jak przekazał PAP w poniedziałek (8 kwietnia) rzecznik katowickiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Marek Prusak, w lutym zakończono już prace projektowe nad tzw. studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego oraz materiałami potrzebnymi do uzyskania decyzji środowiskowej dla wszystkich czterech obecnych wariantów przebiegu trasy S1.
W pracach tych wszystkie cztery warianty poddano jednakowej ocenie pod kątem tych samych kryteriów: techniczno-ruchowych, ekonomicznych, społecznych oraz środowiskowych.
Jeszcze w tym kwartale ma odbyć się posiedzenie Komisji Oceny Projektów Inwestycyjnych, która funkcjonuje przy Generalnym Dyrektorze Dróg Krajowych i Autostrad. Podczas posiedzenia Komisji - z udziałem zainteresowanych stron - wskazany ma zostać wariant, który we wniosku o wydanie decyzji środowiskowej będzie rekomendowany jako wariant realizacyjny.
Wydana przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska decyzja ostatecznie wyznaczy wariant drogi, który będzie realizowany.
W toku trwających już od kilku lat przygotowań do budowy trasy pierwotnie ustalono pięć jej wariantów.
Problemy spowodował jednak m.in. sprzeciw UNESCO wobec planów jej poprowadzenia w pobliżu dawnego hitlerowskiego obozu Auschwitz. Protestowały też poszczególne gminy. Zaproponowany przez samorządy szósty wariant okazał się niemożliwy do przyjęcia ze względu na naruszenie obszaru Natury 2000 (siedlisko ślepowrona).
W ub. roku koordynujący przygotowanie inwestycji katowicki oddział GDDKiA po analizie dotychczasowych zastrzeżeń przedstawił cztery kolejne warianty przebiegu drogi. Przeciwna trzem z nich jest np. Kompania Węglowa, przebiegają bowiem przez pola wydobywcze należącej do spółki kopalni Brzeszcze - położonej w miejscowości o tej samej nazwie. Poprowadzenie drogi nad kopalnią może oznaczać skrócenie szacowanej na 30 lat żywotności zakładu o ok. 10-12 lat.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.