Nieco niższe wydobycie przy lawinowym spadku sprzedaży węgla w kraju do energetyki zawodowej. Znane są wyniki górnictwa węgla kamiennego po dwóch miesiącach br., przygotowane przez katowicki oddział Agencji Rozwoju Przemysłu.
Do końca lutego kopalnie w Polsce - a zestawienie to dotyczy zarówno podmiotów państwowych jak i prywatnych - wyprodukowały nieco ponad 13 mln t węgla. Wobec wydobycia sprzed roku oznacza to spadek o 2 proc. Prawie 11 mln t z tej wielkości stanowił węgiel energetyczny (wyprodukowano go o 1,9 proc. mniej niż rok wcześniej), a 2 mln t węgiel koksowy. O 3 proc., do 12,16 mln t, wzrosła sprzedaż surowca.
- Pomimo wzrostu poziomu, sprzedaż węgla nadal jest niższa od wydobycia, czego konsekwencją jest powiększenie zapasów - wyjaśnia w rozmowie z portalem górniczym nettg.pl Henryk Paszcza, dyrektor katowickiej ARP.
W ostatnim dniu lutego na zwałach kopalń zalegało ponad 9 mln t węgla. Dla porównania pod koniec lutego 2012 r. zapasy wynosiły 3,83 mln t, a pod koniec grudnia 2012 r. 8,39 mln t.
O 14.8 proc wzrosła sprzedaż do koksowni. Znacznie, bo o ponad 80 proc., wzrósł natomiast wywóz i eksport węgla. Do końca lutego poza granice kraju sprzedano 1,63 mln t surowca. Prawie 1,3 mln t sprzedaży zagranicznej zrealizowano przez pośredników przy dominującym udziale Węglokoksu, 335 tys. t (ponad dwukrotnie więcej niż rok wcześniej) sprzedały bezpośrednio kopalnie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Przyznajcie się drodzy szefowie KW po ile sprzedajecie węgiel za granicę a po ile dla nas ?