Jak poinformowała portal górniczy nettg.pl Grażyna Beblot z katowickiego Działu Służby Pomiarowo- Obserwacyjnej Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Krakowie ostatnie, bardzo obfite jak na tę porę roku opady śniegu, związane były z wędrówką aktywnego ośrodka niżowego uformowanego przed paroma dniami nad ciepłymi i zasobnymi w wilgoć wodami Morza Śródziemnego.
- Niż ten wędrując na północny wschód, w niedzielę i w poniedziałek sięgnął właśnie nad Polskę. W nadchodzących dniach w dalszym ciągu będą występować opady śniegu, okresami również opady deszczu ze śniegiem - wyjaśnia Grażyna Beblot.
W nocy z 2 na 3 kwietnia przyrost pokrywy śnieżnej wyniesie według meteorologów do ok. 5 cm. W ciągu dnia 3 kwietnia spadnie kolejne 5 cm śniegu, zaś w czwartek 4 kwietnia przybędzie dodatkowo od 5 do 10 cm świeżego puchu. W pięciodniowym horyzoncie czasowym przewidywane są dalsze opady śniegu w weekend.
- Opady śniegu w kwietniu nie są zjawiskiem szczególnym, zdarzają się często. Nie często jednak są one tak długotrwałe i wydajne jak na przełomie marca i kwietnia bieżącego roku. 1 kwietnia w Katowicach grubość pokrywy śnieżnej osiągnęła 27 cm. Analizując dane pomiarowe z okresu od 1956 roku porównywalna pokrywa śnieżna wystąpiła na obszarze aglomeracji katowickiej 3 kwietnia 1996 roku. Z kolei na północy województwa, w rejonie Częstochowy grubość pokrywy śnieżnej 1 kwietna osiągnęła również 27 cm i była w tym obszarze najwyższą notowaną w kwietniu w całej historii obserwacji. Należy zatem uznać wielkość i natężenie ostatnich opadów śniegu na przeważającym obszarze województwa śląskiego za anomalię pogodową - podsumowała Grażyna Beblot.
Zdaniem prof. Rajmunda Przybylaka, kierownika Katedry Meteorologii i Klimatologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu przedłużająca się zima nie jest niczym nadzwyczajnym biorąc pod uwagę dane historyczne. W XVII i XVIII wieku mrozy na terenach obecnego państwa polskiego doskwierały ludziom nawet w maju, a same zimy były tak mroźne, że zamarzał Bałtyk, po którym zupełnie bezpiecznie podróżowano saniami do wybrzeży Szwecji.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.