Lekcje o historii nie muszą być nudne i prowadzone włącznie w salach lekcyjnych. Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Katowicach we współpracy z Śląskim Urzędem Marszałkowskim przygotowali scenariusze lekcji w wybranych zabytkach Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.
Ich autorami są: Janina Holeksa, Anna Morajko, Marzanna Miąsko i Piotr Kolarczyk. Przygotowali oni dziewięć scenariuszy. Każdy z nich zawiera nie tylko opis treści i zadań stawianych przed nauczycielem i uczniem, ale także wskazuje konkretne miejsce w wybranym obiekcie, w którym należy daną część lekcji przeprowadzić. Istotnym elementem projektu jest wykazanie połączenia pomiędzy podstawą programową, wymaganiami, jakie stawia się nauczycielowi danego przedmiotu, a ofertą obiektów Szlaku Zabytków Techniki. Każdy scenariusz rozpoczyna się od wykazu celów dydaktycznych, jakie realizuje dana lekcja. Scenariusze są przygotowane tak, by można według nich zrealizować pełne zajęcia lub potraktować je jako rodzaj inspiracji i korzystać tylko z fragmentów opracowanych propozycji.
Na przykład: lekcja w katowickiej Galerii Szyb Wilson: "Od cechowni do galerii" może być zrealizowana w ramach zajęć, dla licealistów, z języka polskiego, historii lub wiedzy o kulturze.
- Obiekty, tworzące unikatowy w skali naszego kraju Szlak Zabytków Techniki, mają ogromny potencjał dydaktyczny. Znajdujące się w nich oryginalne przestrzenie i autentyczne przedmioty są kopalnią nawiązań, ilustracji, a przede wszystkim doświadczania - nie tylko historii, ale i fizyki, chemii, geografii, przyrody czy techniki - zachęca Adam Hajduga, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki, Promocji i Współpracy Międzynarodowej ŚUM.
Poza Szybem Wilsona lekcje z historią (i nie tylko - patrz wyżej) można przeprowadzać w:
• Muzeum Drukarstwa w Cieszynie,
• Muzeum Górnictwa Rud Żelaza w Częstochowie,
• Muzeum w Gliwicach - Oddział Odlewnictwa Artystycznego,
• Zabytkowej Stacji Wodociągowej ZAWADA w Karchowicach,
• Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych,
• Kolonii Robotniczej Ficinus w Rudzie Śląskiej,
• Muzeum Ustrońskie im. Jana Jarockiego w Ustroniu oraz
• Hucie Szkła "Zawiercie" w Zawierciu.
Szlak Zabytków Techniki jest tematycznym szlakiem turystycznym, łączącym aktualnie 36 obiektów związanych z dziedzictwem przemysłowym województwa śląskiego. Od 2010 r. Promowany jest przez Industriadę - Święto Szlaku Zabytków Techniki, organizowane w czerwcową sobotę. W tym roku świętujemy 8 czerwca.
Stąd można pobrać scenariusze lekcji.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.