Komisja Europejska opublikowała 27 marca komunikat konsultacyjny o przyszłości procesu wychwytywania i składowania dwutlenku węgla CCS w Europie.
Celem komunikatu jest zapoczątkowanie debaty nad wariantami działań, które zagwarantują doskonalenie tej technologii. Komisja przyjęła też sprawozdanie zawierające ocenę postępów, jakich dotychczas dokonały kraje UE w realizacji swoich celów w zakresie energii odnawialnej, które mają zostać zrealizowane do 2020 roku oraz podsumowanie dotyczące wykorzystywanych w UE biopaliw i biopłynów - informuje portal nettg.pl biuro prasowe Komisji Europejskiej w Brukseli.
- Musimy jak najszybciej określić ramy działania w dziedzinie polityki klimatycznej i energetycznej na okres do 2030 roku, aby zapewnić odpowiedni poziom inwestycji, który zagwarantuje zrównoważony wzrost, konkurencyjne i przystępne ceny energii oraz większe bezpieczeństwo energetyczne. Nowe ramy muszą uwzględniać konsekwencje kryzysu gospodarczego, lecz jednocześnie być na tyle wymagające, by umożliwić realizację długoterminowego celu polegającego na zredukowaniu emisji o 80-95 proc. do roku 2050 - stwierdził Guenther Oettinger, komisarz ds energii.
W opublikowanym dzisiaj komunikacie konsultacyjnym opisano przeszkody, które sprawiły, że technologia wychwytywania i składowania dwutlenku węgla nie rozwija się w tempie zgodnym z prognozami z roku 2007. Jednym z powodów takiej sytuacji jest to, że przy aktualnych cenach w ramach systemu handlu uprawnieniami do emisji podmioty gospodarcze nie mają wystarczającej motywacji, by inwestować w CCS.
Komunikat, w którym przedstawiono warianty dalszych prac nad CCS i szybkiego wdrażania go, zachęca zainteresowane strony do przesyłania swoich uwag na temat znaczenia CCS w Europie. Komisja uwzględni wyniki konsultacji przy opracowywaniu ram działania w dziedzinie polityki energetycznej i klimatycznej na okres do roku 2030.
Warto przypomnieć, że w miniony poniedziałek, 25 marca br. pierwsza polska instalacja CCS dotarła do Elektrowni Łaziska. Badania nad wychwytywaniem CO2 prowadzić będą tam wspólnie: Tauron i Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.