Od 30 do 40 proc. urobku wydobywanego w kopalniach to odpady wydobywcze, które trzeba w jakiś sposób zagospodarować. Kopalnie radzą siebie z tym problemem w różny sposób. Odpady wykorzystywane są w wyrobiskach podziemnych, służą do rekultywacji terenów objętych działalnością górniczą, a w ostateczności są składowane.
JSW rocznie zazielenia i zadrzewia 10 ha hałd kamienia. Kopalnie mają także aprobatę techniczną do produkcji kruszyw skalnych, stosowanych jako materiały budowlane. Niewykorzystana część odpadów zabudowywana jest w obiektach budowlanych kopalni o dużych powierzchniach.
- W celu produkcji kruszyw wprowadzono modernizację w zakładzie przeróbczym ruchu Jas-Mos. Dzięki temu uzyskujemy kruszywa o odpowiednich parametrach, znajdujące nabywców w budownictwie drogowym. W skali roku w ruchu Jas-Mos można wyprodukować od 600 do 800 tysięcy ton kruszywa. To właściwie pochłania całość odpadów - mówi Krzysztof Plonka, kierownik Działu Ochrony Środowiska w ruchu Jas-Mos.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.