- W zasadzie wszystko, co jest najlepszego w górnictwie, znalazło zastosowanie w Budryku - mówi o kopalni, którą kieruje, dyrektor Piotr Chmiel (na zdjęciu - na dnie pogłębianego szybu VI).
- Wciąż inwestujemy w infrastrukturę. Przygotowujemy nowe wyrobiska, zostały rozstrzygnięte procedury przetargowe związane z budową maszyny wyciągowej na południu szybu I, dysponujemy dwoma nowymi kompleksami ścianowymi, mamy też plan budowy stacji odmetanowania w rejonie szybu VI. Z tą ostatnią inwestycją wiąże się budowa silników gazowych i układu kogeneracyjnego. Szykujemy się ponadto do rozbudowy centralnej klimatyzacji. Duże środki kierujemy wciąż na bezpieczeństwo i higienę pracy. Naszym atutem jest najlepiej rozwinięty w polskim górnictwie system transportu dołowego spalinowymi kolejkami podwieszanymi, ułatwiający dostarczenie materiału i narzędzi praktycznie w każde miejsce kopalni. Ten sam system służy do transportowania załogi do ścian i przodków. Rozwiązanie takie ma ogromny wpływ na wydajność pracy. Obecnie wykonujemy przekop C-1 w kierunku szybu VI na poziomie 1290 metrów. Jest to element bardzo istotnego zadania inwestycyjnego, dzięki któremu poszerzymy asortyment produkcji. Jestem przekonany, że tak ogromny zakres zadań, który już zrealizowaliśmy i realizujemy, nie byłby możliwy w sytuacji, gdyby kopalnia nadal pozostawała samodzielnym zakładem. Tajemnica naszego sukcesu tkwi także w wyjątkowo zgranej załodze. Nie zastąpią jej żadne, najlepsze nawet urządzenia. Jeśli ludzie mają motywację do pracy, to efekty są pewne.
Kopalnia Budryk była budowana w latach 1978-1994. Jej złoże znajduje się na terenie gmin Ornontowice i Gierałtowice oraz miast Mikołów i Orzesze, a także miasta i gminy Czerwionka-Leszczyny. Jest to najgłębsza polska kopalnia węglowa, z budowanym poziomem 1290. Dobowe wydobycie wynosi obecnie 12 100 ton, a żywotność kopalni przewidziana jest do 2077 roku. Kopalnia zatrudnia 2640 osób.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.