Kopalnia Borynia-Zofiówka-Jastrzębie jest największą kopalnią Jastrzębskiej Spółki Węglowej i jedną z największych w Polsce. W obecnym kształcie, jako kopalnia trzyruchowa, funkcjonuje od 1 stycznia 2013 r.
Obecne ruchy kopalni zespolonej przez lata funkcjonowały jako osobne zakłady wydobywcze. Borynia zaczęła funkcjonować 4 grudnia 1971 r.,
1 kwietnia 1993 r. weszła w skład JSW, 1 stycznia 2011 r. została połączona z kopalnią Zofiówka. Ta ostatnia została przekazana do eksploatacji 4 grudnia 1969 r., a w 1974 r. zmieniła nazwę na Manifest Lipcowy. Pierwotną nazwę przywrócono w 1990 r. Kopalnia Jas-Mos powstała 6 października 1994 r. z połączenia dwóch równolegle budowanych kopalń. Uruchomienie kopalni Jastrzębie nastąpiło 4 grudnia 1962 r., kopalnia Moszczenica ruszyła 1 stycznia 1966 r. Po połączeniu kopalnia Jas-Mos była jednym z największych producentów węgla koksowego w Polsce, ale od 1999 r., w związku ze sczerpaniem złóż, ruch Moszczenica był stopniowo wygaszany.
W roku 2013 kopalnia zespolona planuje wydobycie węgla w granicach 31 tys. t na dobę, przy wykorzystaniu ośmiu-dziesięciu ścian. Załoga będzie liczyła ponad 11 tys. osób. Żywotność ruchu Jas-Mos sięga roku 2022. W przypadku ruchu Borynia, jeżeli uda się zrealizować projekt, polegający na uzyskaniu koncesji na obszar dawnej kopalni Żory oraz na Warszowice, jest to rok 2042. Jeśli chodzi o ruch Zofiówka, całkowite udostępnienie i zagospodarowanie złoża Bzie-Dębina pozwoli na wprowadzenie kopalni w XXII wiek.
W galerii: Kopalnia Borynia-Zofiówka-Jastrzębie (zdjęcia Jarosław Galusek - portal góniczy nettg.pl).
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.