O sytuacji w polskim górnictwie, przyszłości branży i imporcie węgla ze wschodu mówił w czwartek (21 marca) rano w audycji Kawa na ławę, nadawanej w Polskim Radiu Katowice, wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz.
- Wiemy, że cena, która obecnie obowiązuje na rynku, nie pokrywa w pełni kosztów wydobycia. Tu jest oczywiście pewne zróżnicowanie, o czym wiedzą sami górnicy. Jedne kopalnie są wysokodochodowe, a niektóre ciągną wynik w dół - zaznaczył wiceminister, który podkreślił, że zarówno zarządy jaki i związki zawodowe w obecnej sytuacji rynkowej muszą być elastyczne.
Tomasz Tomczykiewicz zasygnalizował także konieczność zmian w strukturach spółek węglowych, w których istnieje wiele podmiotów niemających nic wspólnego z wydobyciem węgla. Są to np. przedsiębiorstwa zajmujące się usługami wczasowo-turystycznymi. Wiceminister podkreślił, że spółki węglowe są na etapie przygotowywań do zbycia tych podmiotów, które nie służą wydobyciu.
Tematem rozmowy była także przyszłość polskiego górnictwa.
- Dzisiaj najważniejszym zadaniem prezesów i zarządów spółek węglowych jest ustabilizowanie sytuacji bieżącej i wszystkie działania muszą być na to skierowane. Nie można jednak zapominać o przyszłości są to bowiem spółki, które zatrudniają kilkadziesiąt tysięcy górników i tu myślenie o tym, co będzie za 10, za 20 lat jest absolutnie bardzo ważne - stwierdził Tomasz Tomczykiewicz.
Wiceminister odpowiedział także na pytanie dotyczące tego jak odbudować markę polskiego węgla.
- Marka się zbuduje, jak będzie dobra cena. Oczywiście też dobrym słowem i jakością węgla, bo jesteśmy lepsi od Rosjan. Istotna jest także świadomość tego końcowego indywidualnego odbiorcy, który dopiero po spaleniu dowie się, że dał się nabrać i kupił zły węgiel.
- Myślę, że wszyscy jesteśmy zdeterminowani do tego, aby górnictwo było konkurencyjne i abyśmy się cieszyli z tego i mówili, że jest to faktycznie bogactwo, a nie przekleństwo - podsumował Tomasz Tomczykiewicz.
Posłuchaj audycji Kawa na ławę
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.