Zakończył się pierwszy etap konkursu "Mural AGH". Spośród trzydziestu dwóch nadesłanych projektów jury wybrało do drugiego etapu dziewięć najlepszych prac - informuje portal górniczy nettg.pl rzecznik Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie Bartosz Dembiński.
Konkurs na pierwszy mural Akademii, który ozdobi ścianę budynku przy ulicy Czarnowiejskiej 50b, cieszył się dużym zainteresowaniem artystów - napłynęło ponad trzydzieści prac, m.in. z Krakowa, Wrocławia, Gdańska, Warszawy, Łodzi, Radomia, Dąbrowy Górniczej czy Przemyśla. Konkurs ma charakter otwarty, a jego motywem przewodnim jest dewiza uczelni "Labore creata, labori et scientiae servio" ("Z pracy powstałem, pracy i nauce służę") z uwzględnieniem nowoczesnego charakteru AGH.
W pierwszym etapie głosowania jury (w składzie którego zasiadają m.in. Rektor AGH prof. Tadeusz Słomka, Prorektor ds. Studenckich AGH prof. Anna Siwik czy prof. Roman Łaciak z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie) zdecydowało, że ze względu na wysoki poziom prac, a także ich zróżnicowany charakter, podda pod głosowanie internautów większą niż zakładano liczbę projektów. Głosować będzie można zatem nie na trzy - jak początkowo zakładał regulamin - lecz na dziewięć najwyżej ocenionych prac.
W drugim etapie konkursu projekty zostaną ocenione w internetowym głosowaniu za pośrednictwem oficjalnego profilu AGH na Facebooku. Za zwycięzcę tego etapu uznany zostanie autor projektu, który w głosowaniu otrzyma największą liczbę głosów ("lajków"). Zwycięski projekt otrzyma 15 punktów (dla porównania: głos każdego z dziewięciu jurorów to maksymalnie
5 pkt.), zaś miejsca drugie i trzecie otrzymają odpowiednio 10 i 5 punktów. Wszystkie dziewięć projektów trafi pod obrady jury w trzecim etapie, zaś trzy najwyżej ocenione przez internautów prace otrzymają odpowiednie wagi punktowe. O ostatecznym wyniku konkursu zadecyduje suma punktów etapu drugiego i trzeciego.
Głosowanie odbywa się na stronie www.facebook.com/AGH.Krakow i potrwa do 22 marca. Nagrodę główną, 3 tys. zł i możliwość wykonania muralu, otrzyma autor projektu ogłoszony 26 marca.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.