W Warszawie i jej okolicach żyje się w Polsce najlepiej - wynika z badania Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) na zlecenie resortu rozwoju regionalnego. Kolejne miejsca zajęły Kraków, Poznań i Rzeszów. Najgorzej jest w powiecie suwalskim.
To pierwsze takie badanie w Europie. Wykorzystano w nim wskaźnik Local Human Development Index (LHDI), który mierzy lokalny i regionalny poziom rozwoju społecznego i odzwierciedla poziom życia w określonych społecznościach. Są w nim uwzględnione m.in. dane dotyczące długości życia, zdrowia, dostępu do edukacji, w tym przedszkolnej, średniego poziomu zamożności mieszkańców.
Wśród dziesięciu powiatów o najwyższym poziomie rozwoju społecznego, pięć to Warszawa i jej okolice. Sama Warszawa zajęła pierwsze miejsce, kolejne dwa przypadły powiatom piaseczyńskiemu i pruszkowskiemu. Powiat Warszawski Zachodni zajął czwarte miejsce, a Legionowski - dziesiąte. Pozostałe miejsca zajęły Kraków (piąte), Poznań (szóste), Rzeszów (siódme), Sopot (ósme) i Gdynia (dziewiąte). Najgorzej wypadł powiat suwalski, który zajął ostatnie miejsce.
Wśród województw pierwsze miejsce zajęło woj. mazowieckie, ale wynik ten zawdzięcza przede wszystkim wysokim wskaźnikom Warszawy. W całym regionie znajduje się wiele powiatów o niskim rozwoju społecznym. Kolejne województwa to małopolskie, pomorskie i wielkopolskie. Najgorzej wypadły kujawsko-pomorskie, lubelskie, łódzkie i świętokrzyskie.
Jak wynika z przedstawionych w raporcie z badania wniosków, w Polsce najwyższy poziom rozwoju społecznego występuje w metropoliach, dużych miastach i obszarach wokół nich, a najniższy - na wsi.
Najniższy poziom rozwoju społecznego można zaobserwować w powiatach Polski centralnej i wschodniej, a najlepiej wyglądają pod tym względem regiony południa kraju. Jak zauważono w raporcie, większość obszarów o najniższym odczycie wskaźnika LHDI znajduje się na terenie dawnego zaboru rosyjskiego.
Autorzy raportu zauważyli, że samo wskazanie LHDI nie oddaje w pełni złożoności tematyki rozwoju społecznego. Dlatego warto przyjrzeć się poszczególnym jego składowym. Przykładowo, pod względem wskaźnika zdrowia najlepiej wypada województwo pomorskie, które w ogólnym rankingu jest trzecie, a woj. śląskie (piąta lokata) pod względem zamożności ustępuje tylko woj. mazowieckiemu.
Ponadto z badania wynikają także duże różnice w rozwoju poszczególnych powiatów. Różnica między pierwszą w rankingu Warszawą a ostatnim powiatem suwalskim wynosi aż 70 punktów w stupunktowej skali. Autorzy raportu przestrzegają jednak przed wyciąganiem wniosku, że w Warszawie żyje się trzykrotnie lepiej niż w okolicach Suwałk. Badanie pokazuje natomiast jak duża różnica jest pomiędzy tymi miejscami pod względem rozwoju społecznego.
Wiceminister rozwoju regionalnego Marceli Niezgoda powiedział w środę dziennikarzom, że raport w znacznej mierze potwierdza to, co już zapisano w programach i strategiach rządowych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.