"Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa reprezentująca ponad 70 podmiotów gospodarczych, zatrudniających ponad 130 000 pracowników i działająca w sektorze wydobywczym stanowczo nie zgadza się z zaproponowaną reformą strukturalną Europejskiego Systemu Handlu Emisjami EU ETS" - tak rozpoczyna się pismo jakie Janusz Olszowski, prezes Górniczej Izby Przemtysłowo-Handlowej skierował do Dyrektoriatu Generalnego ds. Akcji Klimatycznej Komisji Europejskiej w Brukseli.
Jest ono odpowiedzią w sprawie Sprawozdania Komisji dla Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczącego stanu europejskiego rynku uprawnień do emisji dwutlenku węgla w 2012 r. oraz propozycji Komisji dotyczących tzw. "backloadingu" części uprawnień do emisji CO2.
"Po propozycjach zmian dyrektywy ETS i regulacji aukcji w ramach ETS polegającej "na czasowym wycofaniu części uprawnień z aukcji" w 3 etapie aukcji świadectw przydziałów emisji w ramach EU ETS, Komisja proponuje obecnie reformę strukturalną w celu ograniczenia liczby uprawnień w ramach ETS w dążeniu do podniesienia cen świadectw dwutlenku węgla i zachęcenia do inwestycji w technologie niskoemisyjne. Komisja przedstawia sześć opcji długoterminowych środków strukturalnych reform mających, naszym zdaniem, służyć przede wszystkim zwiększeniu cen uprawnień na europejskim rynku dwutlenku węgla" - napisał m.in. prezes GIPH w piśmie, które dotarło także do redakcji portalu górniczego nettg.pl.
Prezes Olszowski podkreśla także, że "nieustanne próby ingerencji unijnej polityki w rynek energii tylko go ograniczają, osłabiają i wypaczają" oraz dodaje, że "dodatkowe cele w zakresie redukcji emisji czy udziału źródeł odnawialnych to nic innego jak próba ingerencji w mechanizmy wolnorynkowe, co grozi poważnymi konsekwencjami".
Szefowi GIPH wydaje się także, że "ukrytym celem tych propozycji będzie zmiana paliwa w UE z węgla na gaz. Obecnie węgiel jest bezkonkurencyjnym paliwem w UE w produkcji energii elektrycznej. Pomimo spowolnienia gospodarczego, europejskie ceny gazu pozostają uparcie na wysokim poziomie ze względu na oligopolistyczny charakter dostaw gazu".
"Reasumując Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa apeluje o natychmiastowe wycofanie się Komisji Europejskiej z propozycji ingerencji w system ETS, w tym również w zakresie dotyczącym zmian strukturalnych tego systemu. W zamian proponujemy, by Komisja wykonała rzetelną analizę funkcjonowania ETS, która uwzględniłaby sytuację we wszystkich krajach członkowskich oraz w sektorach i branżach zagrożonych "ucieczką emisji". W następnej kolejności powinna odbyć się międzynarodowa debata zakończona ustaleniami dotyczącymi globalnej polityki klimatycznej po 2020 roku. Dopiero wówczas można rozmawiać o instrumentach umożliwiających redukcję emisji gazów cieplarnianych dla uzyskania wspólnie ustalonych poziomów" - stwierdza na zakończenie prezes Olszowski.
Do pobrania: Pełna treść stanowiska GIPH
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.