Złoty skokowo się umocnił, a ceny obligacji spadły po komunikacie RPP, w którym rynki widzą zapowiedź ograniczenia cyklu obniżek stóp procentowych - uważają dilerzy. Ich zdaniem przełamanie poziomu 4,16 za euro otworzy drogę do dalszego umocnienia złotego.
- Rynek potraktował komentarz jako zapowiedź przerwy lub krótszego niż oczekiwano cyklu obniżek stóp procentowych, a złoty skokowo się umocnił - powiedział Marcin Turkiewicz, diler walutowy z BRE Banku. - Dla dalszych wzrostów istotne jest, żebyśmy złamali na godzinnym wykresie poziom 4,16 za euro, wówczas możliwe będzie dalsze umocnienie. Górną granicą przedziału wahań EUR/PLN jest 4,2050, choć jego przełamanie jest mniej prawdopodobne. Dla złotego najważniejsze w czwartek będzie posiedzenie EBC oraz wyniki aukcji, które pokażą, czy rynek rzeczywiście uwierzył w mniejszą skalę cyklu...
W środę (6 lutego) RPP obniżyła stopy procentowe o 25 pb. Jest to czwarty miesiąc z rzędu, kiedy Rada decyduje się na obniżenie stóp.
Kolejne decyzje RPP będą zależały od oceny napływających danych dotyczących koniunktury gospodarczej i presji inflacyjnej, w tym od wyników marcowej projekcji - wynika z komunikatu po lutowym posiedzeniu decyzyjnym Rady Polityki Pieniężnej.
W komunikacie RPP nie sugeruje zmiany nastawienia na neutralne - poinformował prezes NBP Marek Belka. W jego opinii RPP nie sugeruje, że w marcu obniżki stóp procentowych nie będzie i pozostawia sobie otwarte wszystkie opcje.
Europejski Bank Centralny poda decyzję o stopach procentowych w czwartek o godzinie 13.45.
- W czwartek nie należy się spodziewać niczego dobrego. Mamy przetarg i w takiej sytuacji ciężko będzie znaleźć na takich poziomach nabywców. Rynek musi osiągnąć punkt równowagi. Racjonalnym ze strony inwestorów byłoby nabywanie obligacji 5-letnich z rentownością ok. 25 pb wyższą od poziomów wczorajszego zamknięcia -uważa Piotr Kołuda, diler SPW z BGŻ. - Obligacje taniały cały dzień, a po komunikacie RPP wzrosty rentowności przyspieszyły - dodał.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.