Ponad 97 proc. górników z Kompanii Węglowej biorących udział w referendum strajkowym opowiedziało się za przeprowadzeniem generalnego strajku solidarnościowego w regionie. Frekwencja sięgnęła blisko 60 proc. - poinformował portal górniczy nettg.pl Jarosław Grzesik, szef górniczej Solidarności.
Zaznaczył, że są to wyniki z 18 spośród 21 kopalń i zakładów Kompanii.
- Pełne wyniki poznamy w przyszłym tygodniu po zakończeniu głosowania w kopalni Ziemowit w Lędzinach, ale nie powinny się one znacząco zmienić. Już dziś możemy powiedzieć, że referendum jest ważne. Górnicy z Kompanii poparli strajk - podkreśla przewodniczący Grzesik.
W zakładach wydobywczych najwyższą frekwencję - ponad 70 proc. zatrudnionych, zanotowano w KWK Pokój.
Po 68 proc. w KWK Bobrek-Centrum i ZG Piekary, 66 proc. w kopalni Brzeszcze.
- To bardzo dobry wynik, bo mamy w tym okresie dość wysoką absencję w pracy spowodowaną m.in. sezonem grypowym - ocenia Stanisław Kłysz, wiceprzewodniczący górniczej Solidarności.
Najwyższe poparcie dla strajku zanotowano w kopalni Brzeszcze. Ponad 99 proc. głosujących powiedziało "tak".
Wysoka był również frekwencja w zakładach spółki. W Zakładzie Remontowo-Produkcyjnym w referendum uczestniczyło ponad 85 proc. załogi, a 99 proc. poparło strajk. W Zakładzie Górniczych Robót Inwestycyjnych frekwencja wyniosła 78 proc. 97 proc. głosujących powiedziało "tak" dla akcji strajkowej.
15 stycznia rusza referendum w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, a 17 stycznia w Katowickim Holdingu Węglowym. Trwają głosowania w energetyce i ciepłownictwie.
Przypomnijmy, że we wrześniu 2012 r. Walne Zebranie Delegatów Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność podjęło uchwałę upoważniającą zarząd Regionu do rozpoczęcia przygotowań do przeprowadzenia ostrzegawczego strajku generalnego. W uchwale delegaci wskazali, aby te działania podejmować razem z innymi centralami związkowymi. 23 października zawiązano Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy. Komitet przedstawił rządowi listę postulatów:
• Stworzenie osłonowego mechanizmu regulacji finansowych oraz ulg podatkowych dla przedsiębiorstw utrzymujących zatrudnienie w okresie niezawinionego przestoju produkcyjnego (system powinien być oparty na zasadzie bilansu dochodów publicznych).
• Wprowadzenie systemu rekompensat dla przedsiębiorstw objętych skutkami pakietu klimatyczno-energetycznego.
• Uchwalenie przez Sejm RP ustaw ograniczających stosowanie tzw. ustaw śmieciowych.
• Likwidacja NFZ i stworzenie systemu opieki zdrowotnej opartego na założeniach, na podstawie których działała dawna Śląska Kasa Chorych.
• Zaniechanie likwidacji rozwiązywań emerytalnych przysługujących pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnych i szczególnym charakterze...
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Drodzy Górnicy nie dziwcie się za dwa lata wybory trza coś robić,życzę WAM tyle zjazdów co Wyjazdów,.żerują na naszej nie wiedzy ,Nie dajcie się jesteście Młodzi,wszyscy narzekają na Donalda ,no nie wiem czy Kaczka była by smaczniejsza,SERDECZNIE POZDRAWIAM BRAĆ GÓRNICZĄ.
glosowanie bylo do godz 15, wiec tempaku zmiany nie głosowaly
franek ale ty jestes glupi jezeli tak patrzec to rzad tuska nie powinien rzadzic
Frekwencja 60% oznacza, że 40% załóg jest na NIE. Brak udziału w referendum nie oznacza, że wszyscy niegłosujący mieli grypę. Nieuczestniczenie w referendum to tez pewna forma głosowania.