Po siedmiu latach stałego schładzania chińskiej gospodarki nastąpił przełom i pierwszy raz zanotowano wzrost, który eksperci oceniają jako odbicie się od dna. Ich zdaniem przyszedł czas, żeby skoncentrować się na jakości i stabilności, a nie na tempie wzrostu.
Zdaniem ekonomisty z Uniwersytetu Oxford, Fu Xiaolana, chińska gospodarka w 2012 r. rosła wolno z powodu kryzysu finansowego w UE i w USA i dwukrotnie znalazła się na granicy recesji, ale stosunkowo szybko udało jej się usunąć skutki globalnej recesji i obecnie ma przed sobą pomyślne perspektywy rozwoju.
Obecne ożywienie gospodarcze może nie mieć jeszcze trwałego charakteru - ostrzegał na początku grudnia w czasie konferencji poświęconej perspektywom chińskiej gospodarki w 2013 r. dyrektor Instytutu Badań Ilościowych Chińskiej Akademii Nauk Społecznych Li Xuesong.
- To wszystko zależy od czynników międzynarodowych i ekonomicznych oraz od uwarunkowań krajowych polityk gospodarczych - powiedział.
Premier Wen Jiabao w czasie wiosennej sesji Narodowego Kongresu Ludowego obniżył próg planowanego wzrostu gospodarczego Chin do 7,5 procent i po raz pierwszy spadł on poniżej poziomu 8 proc., na którym utrzymywał się w ciągu ostatnich kilku lat.
Zdaniem analityków obniżenie progu poniżej wartości 8 proc. w 2012 nie było zaskoczeniem, bowiem tempo wzrostu gospodarczego Chin spadało konsekwentnie od IV kwartału 2010 r. i nie było żadnych oznak, by to spowolnienie uległo raptownym zmianom.
W tej sytuacji rząd chiński rozpoczął realizację planu stabilizacji gospodarczej, który polegał na wzmocnieniu rynku wewnętrznego, promocji dużych inwestycji infrastrukturalnych i utrzymaniu obecnego tempa rozwoju eksportu.
W 2012 r. Chiński Bank Centralny dwukrotnie obniżył stopy procentowe, aby uwolnić środki finansowe na pokrycie kredytów inwestycyjnych. W wyniku tych zabiegów prawie 1 bln (159 mld dolarów) wolnych środków znalazło się w obiegu.
Jednocześnie rząd uruchomił środki do przyspieszenia wielkich projektów infrastrukturalnych. W maju Narodowa Komisja Rozwoju i Reform (NDRC) dała zielone światło dla 100 dużych projektów inwestycyjnych o wartości powyżej 1 bln juanów. Dodatkowo Ministerstwo Finansów uruchomiło fundusz wsparcia, promujący rozwój eksportu.
W wyniku przedsięwzięcia powyższych środków w sierpniu poprawiły się wskaźniki ekonomiczne eksportu i rynku wewnętrznego i zdaniem ekspertów została przywrócona równowaga ekonomiczna.
Według wypowiedzi Li z początku grudnia, "przewidywany wzrost PKB wyniesie 7,7 proc. w roku 2012, co jest wartością wyższą od przewidywanej 7,5 proc. zapowiadanej na początku roku".
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.