Szopki, obrazy na szkle, a także repliki figur z lat międzywojennych do śląskich betlejek można oglądać w Muzeum Śląskim w Katowicach w ramach wystawy "W godni czas. Twórcy ludowi o Bożym Narodzeniu. Jej wernisaż odbył się w środę (19 grudnia), a świątecznego nastroju dodał mu występ grupy kolędniczej Zespołu Regionalnego Grojcowianie z Radziechów-Wieprza. Wystawa potrwa od 20 grudnia 2012 r. do 15 lutego 2013 r, a jej kuratorami są Małgorzata Paul i Maria Michalczyk.
Wystawa zawiera muzealną kolekcję sztuki nawiązującej do Bożego Narodzenia - tematu, do którego twórcy ludowi sięgają z upodobaniem. Zbiór tworzony od połowy lat 80. XX wieku, czyli od momentu restytucji Muzeum, zawiera w większości prace współczesnych artystów. Wśród nich zobaczymy szopki, obrazy na szkle, a także repliki figur z lat międzywojennych do śląskich betlejek. Warto zaznaczyć, że istenieje wiele rodzajów szopek - domowe, ruchome, kukiełkowe obnośne oraz krakowskie.
Szczególnie cennymi i interesującymi zabytkami prezentowanymi na wystawie są szopka kukiełkowa autorstwa Anny i Józefa Hulków z Łękawicy k. Żywca oraz prace wybitnych szopkarzy krakowskich: Mariana Dłużniewskiego, Zbigniewa Gillerta i Jana Kirsza.
W malarstwie na szkle zaprezentowane są natomiast dzieła m.in. twórców z Podhala, Beskidu Żywieckiego i Śląskiego, Gorców, a także Kaszub, wśród których najwybitniejsi to: Zdzisław Walczak, Władysław Walczak-Baniecki z Zakopanego, Jan Fudala z Rabki, Józef i Anna Hulkowie, Maria Gatnar-Guzy z Wisły, Rozalia Szypułowa z Czechowic-Dziedzic i Włodzimierz Ostoja-Lniski z Czerska na Kaszubach.
Na obrazach zobaczymy sceny adoracji przy żłóbku, ucieczki do Egiptu oraz bożonarodzeniowe obrzędy. Do tych tematów nawiązują również rzeźby prezentowane na ekspozycji, m.in. autorstwa jednego z najoryginalniejszych autorów - Antoniego Toborowicza z Woli Libertowskiej nad Pilicą, a także wszechstronnych twórców Anny i Józefa Hulków oraz reprezentantów ośrodka paszyńskiego.
Bogata kolekcja masek dla postaci z grup kolędniczych Dziady i Herody, wykonana m.in. przez znanych żywieckich twórców, Stanisława Kuchejdę, Józefa Kupczaka czy Mariana Chowańca, na pewno zachęci do kolędowania każdego ze zwiedzających. Zachwycimy się również ludową sztuką dekoracyjną - kunsztownymi światami z opłatków, słomianymi pająkami, wycinankami, a także żelazorytnictwem - formami do wypieku opłatków.
W galerii: Wernisaż wystawy "W godni czas. Twórcy ludowi o Bożym Narodzeniu". Katowice, 19 grudnia 2012 r. (zdjęcia: Maciej Dorosiński - portal górniczy nettg.pl)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.