Bogdanka ma być inteligetną kopanią, czyli generującą wielkie zyski i mającą mocną pozycję rynkową, a to dzięki wykorzystaniu wiedzy.
Plany rozwojowe Lubelskiego Węgla SA Bogdanka aż po 2050 rok przedstawił Zbigniew Stopa, prezes ds. technicznych LW Bogdanka SA, który obecnie kieruje spółką. Okazją było odbyte na początku tygodnia, 19 listopada, w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie forum dyskusyjne "30 lat LW Bogdanka SA - historia i przyszłość".
- Nadrzędnym celem strategii rozwoju spółki jest maksymalizacja przepływów pieniężnych i zwrotu kapitału akcjonariuszom - wyjaśniał Stopa. - Osiągamy to poprzez zrównoważone zagospodarowywanie, eksploatowanie i pozyskiwanie węgla kamiennego z własnych złóż.
Ten nadrzędny cel strategiczny został rozpisany na cele szczegółowe. Aby go osiągnąć, Bogdanka chce m.in. ustabilizować rozbudowywane zdolności produkcyjnych na poziomie 11,5 mln t węgla handlowego rocznie. Zamierza rozbudować do 2030 r. swoje moce wytwórcze o dalsze 5 mln t, opierając się na własnych zasobach. Jej ambicją jest utrzymanie stabilnej pozycji czołowego dostawcy węgla.
- Pragniemy nasze działania podporządkować stworzeniu warunków do budowy inteligentnej kopalni - powiedział Zbigniew Stopa. - To jest takiej kopalni, która osiąga wysokie wskaźniki wzrostu ekonomicznego oraz pozycję rynkową dzięki umiejętnemu wykorzystaniu wiedzy.
I to nauka ma być siłą działań innowacyjnych w każdym elemencie ciągu produkcyjnego i jej bezpośredniego otoczenia. Od naukowców Bogdanka oczekuje podpowiedzi w wielu kwestiach. Na przykład - w jaki innowacyjny sposób zagospodarować skałę płonną lub jaka jest alternatywa dla stosowanego obecnie w kopalni systemu eksploatacji, w którym obydwa chodniki przyścianowe likwidowane są wraz z postępem ścian. Menedżerowie kopalni oczekują opracowania technologii i kompleksu mechanizacyjnego do drążenia wyrobisk korytarzowych z zastosowaniem kombajnu chodnikowego o dużej mocy.
Myślą o zbudowaniu zlokalizowanego na powierzchni centrum zarządzania bezpieczeństwem, umożliwiającego analizę wszystkich danych szczegółowych uzyskanych z podziemnej infrastruktury specjalistycznej, oraz o wdrożeniu systemu informatycznego, umożliwiającego wizualizację i lokalizację pracowników pod ziemią oraz zarządzanie koncentracją pracowników w poszczególnych rejonach kopalni.
Chcą opracować rozwiązania, umożliwiające łączność i teletransmisję bezprzewodową danych, zapewniającą ciągłą i bezawaryjną pracę w warunkach zagrożeń charakterystycznych dla kopalni podziemnej.
Czekają także na opracowanie skutecznej technologii trwałego znakowania maszyn i urządzeń (urządzenia aktywne, półaktywne i pasywne), aby uzyskać wysoką skuteczność komunikacji elementów aktywnych z istniejącymi systemami informatycznym. Myślą o rozbudowaniu i zautomatyzowaniu posiadanego system monitoringu środowiska przyrodniczego.
- My wiemy, że "trudność polega nie tyle na tworzeniu nowych pomysłów, ile na ucieczce od starych" - Zbigniew Stopa spuentował swoje wystąpienie słowami wybitnego angielskiego ekonomisty Johna Maynarda Keynesa.
Podczas forum został podpisany list intencyjny o współpracy AGH z LW Bogdanka. Podpisy złożyli: ze strony AGH rektor prof. Tadeusz Słomka, a Bogdanki - p.o. prezesa Zbigniew Stopa i Krystyna Borkowska, zastępca prezesa ds. ekonomiczno-finansowych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.