Opublikowano kolejne wyniki finansowe spółki NWR, właściciela kopalń OKD z siedzibą w Ostrawie. Obejmują one trzeci kwartał 2012 r. i 9 miesięcy br. Zdaniem ekspertów sa bardzo solidne biorąc pod uwagę trudną sytuację cenową na rynku węgla i koksu.
Przychody, EBIDTA i zysk netto okazały się zgodne z przewidywaniami, a nawet lekko przewyższały oczekiwania analityków. Nie było zatem niespodzianek i oczekiwania rynkowe są zgodne z rzeczywistością.
Wyniki finansowe odzwierciedlają trudne warunki rynkowe, ale negatywny wpływ niższych cen węgla koksującego na sytuację NWR jest mocno ograniczany przez rozsądną politykę, polegającą na ograniczaniu kosztów, ograniczono również jednostkowe koszty wydobycia na tonę o 2 proc., a solidne wolumeny sprzedaży węgla koksującego spowodowały zwiększenie asortymentu węgla (53 proc. węgiel koksujący). Wskaźnik wypadkowości LTIFR (częstotliwości wypadków) wyniósł 7,48, co oznacza, że obniżył się o 6 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2011 roku.
"Warunki prowadzenia działalności w trzecim kwartale były dość trudne. W warunkach, gdzie ceny węgla koksującego spadły o 30 procent rok do roku, musimy skupić się na ograniczaniu kosztów i rozważnym zarządzaniu wydatkami, tak by mieć pewność, że będziemy w dobrej kondycji finansowej w przyszłości. Po stronie operacyjnej możemy pochwalić się poprawą, już bardzo wysokich wskaźników bezpieczeństwa. Pomimo ogólnej poprawy warunków bezpieczeństwa, straciliśmy w tym roku czterech naszych kolegów w czasie pracy. Jest to dla nas przypomnieniem trudnych warunków, w których prowadzimy naszą działalność i nadal będziemy kontynuować nasze starania aby osiągnąć cel zerowej liczby wypadków śmiertelnych.
- Warunki rynkowe nadal są trudne. Mimo, iż produkcja stali w Europie Środkowo- Wschodniej pozostaje na stosunkowo stabilnym poziomie popyt na wyroby ze stali spadł, zwłaszcza ze strony przemysłu motoryzacyjnego w Europie Zachodniej. Taka sytuacja zmusiła niektóre huty i odlewnie na naszych najważniejszych rynkach do ograniczenia produkcji - powiedział w swym oświadczeniu przesłanym portalowi nettg.pl Marek Jelinek, dyrektor wykonawczy i finansowy NWR, dodając:
- Osłabienie w przemyśle stalowym wywołuje efekt domina na surowce, niezbędne do wyrobu stali, takie jak węgiel koksujący. Gorsze warunki rynkowe odbiły się na naszych cenach na ostatni kwartał 2012 r. Na czwarty kwartał zawarliśmy kontrakty na mieszankę kilku typów węgla koksującego na kwotę 102 euro za tonę, czyli o 20 proc. mniej, niż w poprzednim kwartale, a nasza średnia cena koksu wyniosła 264 euro za tonę i była o 8 proc. niższa niż w trzecim kwartale. Patrząc w przyszłość, mimo kilku pozytywnych znaków, spodziewamy się w dalszym ciągu niepewnej sytuacji w przyszłym roku, tak więc pozostajemy czujni i przygotowujemy serię efektywnych rozwiązań, dotyczących naszej działalności. Po pierwsze planujemy wzmocnić wysiłki na rzecz ograniczania kosztów w 2013 r. i zoptymalizować wydatki CAPEX poprzez połączenie rozważnych cięć i odroczeń. Jeżeli chodzi o nasze projekty rozwojowe, przegląd polskiego projektu kopalni Dębieńsko nadal trwa i dostarczy zarządowi aktualnych informacji oraz będzie podstawą do podjęcia decyzji o jego przyszłości na początku przyszłego roku. Po czeskiej stronie granicy, cały czas realizujemy projekt rozwojowy Karvina, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami. W dłuższej perspektywie pozostajemy pewni co do naszej działalności, co jest podparte istotnymi i długotrwałymi relacjami z klientami w regionie, gdzie pracuje największy procent ludności w przemyśle w Europie. Chociaż wzrost gospodarczy w takich krajach jak Chiny i Indie nieco spowolnił, te kraje pozostają nadal silne ze względu na ciągły postęp inwestycji urbanizacyjnych, co daje nadzieje na wzrost popytu na surowce potrzebne do wyrobu stali - podsumował Jelinek.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.