Do 200 tys. ton śmieci rocznie będzie przerabiać na wysokoenergetyczny granulat Zakład Produkcji Paliw Alternatywnych w Karsach (Świętokrzyskie), którego budowa właśnie została zakończona. Inwestycja kosztowała 70 mln zł.
Jak poinformował we wtorek (23 października) dyrektor zakładu Wojciech Chrapczyński, realizacja inwestycji trwała rok. Obejmowała budowę zakładu wraz z instalacją produkcji energii i podsuszania paliwa alternatywnego.
- Obecnie trwają prace związane z rozruchem linii technologicznych. Pełną zdolność produkcyjną planujemy uzyskać w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. Docelowo przewidujemy utworzenie około 30 nowych miejsc pracy - powiedział dyrektor Chrapczyński.
W ciągu roku zakład w Karsach będzie przerabiał na paliwo alternatywne do 200 tys. ton odpadów. Wysokoenergetyczny granulat jest wytwarzany z palnych odpadów komunalnych, np. drewna, tworzyw sztucznych i gumy. Odbiorcami będą zakłady cementowe z południa Polski.
Zakład Produkcji Paliw Alternatywnych w Karsach jest świętokrzyskim oddziałem małopolskiej firmy Mo-BRUK S.A. Inwestycja była zrealizowana w ramach projektu "Wdrożenie innowacyjnej technologii do produkcji wysokokalorycznej mieszanki opałowej". Kosztowała 70 mln zł, z czego 60 procent pochodzi z dotacji ze środków Unii Europejskiej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.