Trwa dogaszanie pogorzeliska na terenie Elektrowni Turów w Bogatyni (dolnośląskie), gdzie we wtorek (24 lipca) wieczorem w wyniku wybuchu pyłu węglowego w dziale nawęglania biomasy doszło do pożaru dwóch bloków energetycznych. Z pożarem walczyło dwadzieścia jednostek straży pożarnej. Cztery osoby zostały lekko ranne.
Jak powiedział dyżurny z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego we Wrocławiu, akcja gaśnicza została już zakończona, ale na terenie elektrowni przy dogaszaniu pogorzeliska pracują jeszcze dwa zastępy straży pożarnej.
- Obecnie trudno powiedzieć jak długo potrwa samo dogaszanie i jakie są straty powstałe w wyniku pożaru. Nie ma natomiast zagrożenia dostaw energii, pomimo wyłączenia części bloków energetycznych sytuacja jest stabilna, ponieważ pozostałe bloki pokrywają zapotrzebowanie - mówił dyżurny.
Do eksplozji doszło w bloku energetycznym nr 1, który był wyłączony z powodu trwającego remontu. Ogień rozprzestrzenił się na dach sąsiedniego bloku energetycznego. Od razu wyłączono bloki energetyczne nr 2, 3 i 4. Pozostałe cztery pracują normalnie.
Rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu Krzysztof Gielsa powiedział, że do wybuchu doszło w górnej części bloku energetycznego, który ma wysokość ok. 40 m.
- W wyniku wybuchu ranne zostały cztery osoby, wszystkie zostały przewiezione do szpitala, ale ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo - mówił z kolei rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Zgorzelcu Antoni Owsiak.
Elektrownia Turów to jedna z największych elektrowni cieplnych w kraju. Jest elektrownią cieplną, blokową z międzystopniowym przegrzewem pary i zamkniętym układem wody chłodzącej. Zainstalowanych jest w niej 8 bloków energetycznych, a paliwem podstawowym jest węgiel brunatny. Wytwarza jedną dwunastą energii elektrycznej zużywanej w Polsce. W przeszłości w Elektrowni Turów doszło do dwóch poważnych awarii. W 1987 r. zawaliła się chłodnia kominowa. W 1998 r. wybuchł groźny pożar. 7 lat temu Elektrownia Turów przeszła gruntowną modernizację i obecnie jest jedną z najnowocześniejszych elektrowni cieplnych w Europie Środkowej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.