Polskie kopalnie można i trzeba uratować, bo bez zmian w prawie grozi im upadek - ostrzegają ekonomiści Centrum im. Adama Smitha w przedstawionym w czwartek 5 lipca raporcie "Przyszłość polskiego węgla. Bankructwo czy międzynarodowa konkurencyjność?"
Poważnym problemem w górnictwie węgla kamiennego są - w ocenie Ecentrum - koszty stałe, które wynoszą aż 30 procent płac w górnictwie. Chodzi tu o przyznawane pracownikom branży górniczej deputaty, ekwiwalenty i dodatki. Eksperci proponują, by w zamian za likwidację dodatków górniczych, czyli obniżenie świadczeń około 30 procent, pracownicy kopalń dostali od skarbu państwa część akcji tych spółek.
Eksperci podkreślają, że górnictwo węgla kamiennego dla polskiej gospodarki ma ważkie znaczenie i ostrzegają przed powtórzeniem sytuacji z przeszłości (i je skutkami) z upadkiem polskiego przemysłu stoczniowego. Gdyby upadło górnictwo, to należałoby liczyć się bezwzględnie ze wzrostem cen węgla importowanego.
Centrum im. Adama Smitha, założone 16 września 1989 r., jest polskim think tankiem promującym idee wolnego rynku. CAS skupia środowisko złożone z ekonomistów, prawników, politologów, socjologów, informatyków oraz przedstawicieli innych dziedzin. Na czele Centrum stoi prezydent. Obecnie jest nim znany ekspert eknomiczny dr Robert Gwiazdowski. Patron Centrum, czyli Adam Smith był szkockim filozofem żyjącym w XVII w. To dzięki niemu ekonomię wyodrębniono jako osobną dziedzinę nauki. Dziś uważany jest za duchowego ojca wolnego, nieskrępowanego biurokratycznymi przepisami, rynku.
Czytaj więcej: Polski węgiel - bankructwo czy konkurencyjność?
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.