Na początek najważniejsza będzie informacja, szkolenia i przełamanie lęku przed zapożyczaniem się. Silną zachętą ma być tani kredyt wysokości do 50 tys. zł na uruchomienie samodzielnego, rodzinnego biznesu, z możliwością umorzenia po spłacie trzech czwartych długu.
Informacje o projekcie aktywizacji zawodowej żon górników Kompanii Węglowej, którzy zginęli w wypadkach przy pracy bądź pozostają na rentach inwalidzkich, Fundacja Rodzin Górniczych zamierza jak najszybciej upowszechnić wśród jej podopiecznych, ale też załóg kopalń spółki. W dniu podpisania uruchamiającego program porozumienia (16 kwietnia) prezes FRG Bogdan Ćwięk nie był jeszcze w pełni zorientowany, jaka może być skala zainteresowania projektem, niemniej szacował, że na początek z możliwości, które on niesie, będzie chciało skorzystać co najmniej kilkadziesiąt kobiet.
Społecznie wrażliwy trójkąt
Bezprecedensowy w górnictwie program, inspirowany przez wicepremiera Waldemara Pawlaka, został stworzony w trójkącie
• Kompania Węglowa,
• Śląski Bank Spółdzielczy Silesia
• Fundację Rodzin Górniczych.
Górnicza firma zdeponuje na fundusz kaucyjny 5 mln zł z własnego zysku. Bank będzie prowadził finansową obsługę beneficjentów programu, zaś główny ciężar jego realizacji weźmie na siebie Fundacja Rodzin Górniczych.
- Jesteśmy przygotowani do obsługi funduszu. Cieszymy się, że możemy uczestniczyć w tak szlachetnym przedsięwzięciu. Będziemy to robili z sercem - tuż po podpisaniu porozumienia zapewniał prezes ŚBS Józef Myrczek.
I wicepremier Waldemar Pawlak, i prezes Kompanii Węglowej Joanna Strzelec-Łobodzińska podkreślali, że program aktywizacji zawodowej owdowiałych żon górników wpisuje się w misję społecznej odpowiedzialności biznesu.
- Program tworzy trwały mechanizm wsparcia dla aktywności zawodowej kobiet poza górnictwem i sprzyja umacnianiu ich pozycji zawodowej i ekonomicznej. Mam nadzieję, że to przedsięwzięcie będzie dobrym impulsem także dla innych górniczych firm, tak aby następowała kumulacja środków i aby nie wychodziły one bezpośrednio poza region - oceniał Waldemar Pawlak.
W kontraście do nieczułego państwa
Wicepremier spoglądał też na projekt w szerszym kontekście, jako na inicjatywę tworzoną bez oglądania się na "maszynę państwa".
- Chcę przywołać decyzję prezesa Katowickiego Holdingu Węglowego Stanisława Gajosa sprzed trzech lat o wypłaceniu odszkodowań rodzinom górników, którzy polegli na początku stanu wojennego w kopalni Wujek. Zostało to załatwione w Katowicach, podczas gdy poprzez państwową maszynę nie dało się tego przeprowadzić przez 30 lat - przypomniał Waldemar Pawlak.
Prezes Joanna Strzelec-Łobodzińska spodziewa się dużego zainteresowania programem ze strony jego adresatek.
- Zdecydowaliśmy się na przekazanie pochodzących z zysku środków na fundusz aktywizacji zawodowej dla żon górników. Razem ze Śląskim Bankiem Spółdzielczym i za pośrednictwem Fundacji Rodzin Górniczych, bardzo aktywnie działającej na tym polu, przesądziliśmy o stworzeniu funduszu kaucyjnego, który będzie ułatwiał pozyskiwanie kredytów na aktywizację zawodową małżonkom i wdowom po górnikach. Fundusz jest adresowany do wszystkich tych pań, które albo będą chciały założyć mały, samodzielny biznes, albo rozszerzyć już prowadzony. Środki będą zdeponowane w Śląskim Banku Spółdzielczym, służąc jako zabezpieczenie kredytów, które w związku z tym mogą być tanimi pożyczkami. Jeśli beneficjentom funduszu uda się rozwinąć własną działalność i w terminie spłacać raty, to po zwrocie trzech czwartych pożyczki pozostała część może zostać umorzona...
Kluczowa informacja
FRG będzie nadzorowała realizację programu, wraz z Kompanią wskazywała predestynowane do objęcia nim rodziny, a także akceptowała pozytywnie rozpatrzone przez bank wnioski kredytowe.
- Złożony w banku kapitał będzie przeznaczony na wydatki celowe, związane z podejmowaniem działalności gospodarczej. W części fundusz będzie też przeznaczony na szkolenia, podnoszące kompetencje i kwalifikacje uczestniczek projektu. Nawiążemy kontakty ze spółkami szkoleniowymi, które będą gotowe prowadzić je pod kątem aktywizacji zawodowej kobiet - tłumaczył prezes FRG Bogdan Ćwięk.
Wyzwaniem dla Fundacji będzie na początek jak najszybsze dotarcie do potencjalnych zainteresowanych z pełną informacją, kogo aktywizacyjny projekt może objąć i na jakich warunkach...
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.