Związek Zawodowy Górników w Polsce oraz Partia Kobiet Region Śląski podpisały w piątek (20 kwietnia) w siedzibie ZZG w Katowicach porozumienie o współpracy. Będą razem walczyć m.in. przeciw podwyższeniu wieku emerytalnego.
"Zarówno Partia Kobiet jak i ZZG w Polsce uważają, iż zaproponowane przez rząd zmiany sprowadzają się tylko do "mechanicznego" podniesienia wieku emerytalnego. Brak w nich systemowych rozwiązań przeciwdziałających istniejącym i przyszłym zagrożeniom dla systemu emerytalnego i finansów publicznych. Obie organizacje wyraziły wotum nieufności wobec projektu rządowej ustawy emerytalnej oraz wobec sposobu przeprowadzenia konsultacji społecznych, które odbyły się w sprinterskim tempie i służyły jedynie zachowaniu pseudo dialogu społecznego" - czytamy w przesłanej mediom informacji.
- Z porównania wielkości emerytur dla kobiet i mężczyzn, w przypadku podniesienia wieku emerytalnego wynika, iż kobieta z rocznika 1974 otrzyma emeryturę wyższą niż jej rówieśnik. Wysokość emerytury uzależniona jest od stażu pracy i wysokości odprowadzonych składek. Rocznik 1974 jest już dawno na rynku pracy. dzisiaj kobiety zarabiają o 30 proc. mniej niż mężczyźni więc odprowadzane od ich wynagrodzeń składki są mniejsze. Dodatkowo mają okresy nieskładkowe z powodu rodzenia dzieci. W jaki sposób uzyskają one emerytury większe niż mężczyźni? Chciałabym poznać jaka to matematyka, jestem księgową i umiem liczyć - mówiła Magdalena Konus, skarbnik krajowy Partii Kobiet.
-Związek Zawodowy Górników to nie tylko mężczyźni, ale także kobiety zatrudnione w branży. One nie są zainteresowane, aby iść na emeryturę w wieku 67 lat. Ustawa w takiej formie nie może wejść i nasza organizacja będzie działać na wszystkich płaszczyznach, aby przeciwdziałać się takiej reformie emerytalnej. Rząd prowokuje nas do bardziej mocnych działań. Dla nas nie jest autorytetem pani Henryka Bochniarz z Lewiatana bezkrytycznie popierająca wszystkie działania rządu, zwłaszcza w sferze antypracowniczej. Dlatego zawarliśmy umowę z Partią Kobiet, z kobietami z realnego świata. Panie już raz zostały dotknięte dłuższą pracą poprzez umowy pomostowe. Teraz kolejny raz mówi im się, że mają pracować dłużej i to aż o siedem lat - zaznaczył Wacław Czerkawski, wiceprzewodniczący ZZG.
Jak powiedział, coraz więcej osób w Polsce zatrudnianych jest na umowach śmieciowych, od których w ogóle nie odprowadza się składek do ZUS, albo są to grosze. Wyliczył, że już prawie co czwarty Polak żyje na granicy ubóstwa, mimo że pracuje.
-Ja nie chcę nikogo straszyć, ale już raz mieliśmy zamach na emerytury górnicze, kiedy dialog nie dał żadnego efektu i trzeba było użyć innych form nacisku na rząd. Jeśli będzie taka potrzeba, to trudno, to będziemy zmuszeni do podjęcia radykalnych działań. Dzisiaj jesteśmy otwarci na dialog, ale pod warunkiem, że ktoś nas będzie chciał słuchać. Wszystkie nasze argumenty trafiają w próżnię, albo nie są wysłuchiwane. I dłużej tego nie możemy tolerować - mówił Czerkawski.
Dodał, iż ZZG nie czeka spokojnie aż zmieni się ustawa emerytalna, bo póki co nie dotyka ona górników.
- Wszystko jest przed nami, patrząc na działania tego rządu. Sygnały docierające do naszych koleżanek dają nam wyraźnie carte blanche do dalszych działań w każdej formie, ważne, aby były one skuteczne - powiedział wiceprzewodniczący ZZG.
Wspomniał też, że tylko wspólne akcje protestacyjne mogą doprowadzić do zmiany stanowiska rządu. Protest ZZG mógłby zostać przeprowadzony razem z OPZZ i Solidarnością - zaznaczył Czerkawski.
Na stole, przy którym zasiedli uczestnicy konferencji prasowej ułożono kilofy i wałek.
- Wałek do ciasta jest symbolem czegoś bardzo miłego, wszyscy lubimy ciasto, pierogi. To jest też symbol kobiety walczącej. Górnicy mają kilofy, z czym my pójdziemy do sejmu, przecież nie z kilofami - powiedziała po konferencji Magdalena Konus.
Pomiędzy kilofami znalazł się również kask z logo niemieckiej spółki RAG.
- To przypadek, dostaliśmy go od niemieckich kolegów, logiem nie ma się co sugerować, nie było pod ręką innego kasku - powiedział portalowi górniczemu nettg.pl Wacław Czerkawski.
W galerii: Podpisanie umowy o współpracy pomiędzy ZZG i Partią Kobiet. Katowice, 20 kwietnia 2012 r. (zdjęcia: Kajetan Berezowski - portal górniczy nettg.pl)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Brawo Baby, pokażmy jakie jest nasze zdanie Teraz sobie rząd przypomina o kobietach jak trzeba szukać dodatkowych pieniędzy?A gdzie był jak rodziłyśmy, wychowywałyśmy i niańczyłyśmy nasze dzieci, godząc macierzyństwo i pracę!!!!Teraz ważne są kobiety bo trzeba im dołożyć 12 lat do zasłużonej emerytury?Gdzie był i gdzie jest gdy praca kobiety jest wyceniana o 30% mniej?Gdzie jest jak trzeba podpisać przestrzeganie konwencji o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie?Gdzie jest nasz rząd gdy rodziny z niepełnosprawnymi dziećmi muszą utrzymać to dziecko za zasiłek wynoszący 400zł.?No gdzie on jest????