Unijny budżet na 2011 r. w wysokości 123 mld euro wykazuje 1 proc. nadwyżki (1,49 mld euro). Innymi słowy, w ubiegłym roku wdrożono 99 proc. budżetu. To dane z projektu budżetu korygującego nr 3 przyjętego przez Komisję Europejską, który otrzymał portal górniczy nettg.pl.
Jest to najniższa nadwyżka budżetowa odnotowana w ostatnich latach.
Zgodnie z zasadami budżetowymi wkłady państw członkowskich do budżetu UE na przyszły rok zostaną pomniejszone o kwotę 1,49 mld euro.
Na kwotę nadwyżki złożyły się głównie
• kary pieniężne za naruszenie zasad konkurencji wpłacone pod koniec roku (około 0,7 mld euro) i
• niewielkie kwoty wynikające z braku pełnej realizacji poszczególnych części budżetu UE (około 0,7 mld euro, z czego 0,3 miliarda euro z budżetu Komisji).
- Sprzecznością może wydawać się fakt, że budżet z 2011 r. wykazuje niewielką nadwyżkę, gdy jednocześnie oznajmiliśmy, że nie jesteśmy w stanie zapłacić faktur o wartości 11 mld euro otrzymanych w grudniu ubiegłego roku. Wynika to głównie z dwóch względów: z jednej strony niezmiernie trudno jest przesunąć środki finansowe pomiędzy poszczególnymi częściami budżetu; z drugiej strony procedury budżetowe są bardzo czasochłonne i późno uzyskane dochody nie zawsze mogą być wykorzystane przed końcem roku budżetowego - skomentował komisarz UE ds. programowania finansowego i budżetu Janusz Lewandowski . - To również z tego powodu Komisja Europejska próbuje nakłonić państwa członkowskie i Parlament Europejski, by wyraziły zgodę na uczynienie budżetu bardziej elastycznym i odpowiadającym rzeczywistym warunkom. Niestety do tej pory nie udało się nam w osiągnąć elastyczności umożliwiającej szybką reakcję na nowe wydarzenia. Przy obecnych sztywnych przepisach osiągnięcie nadwyżki w wysokości 1 proc. to najkorzystniejszy z możliwych wyników. .
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.