ŚRODA, 26 STYCZNIA. TO JUŻ PIĄTA FALA COVID-19. 53 420 nowych przypadków zakażeń SARS-CoV-2; z powodu COVID-19 zmarły 276 osób; 104 373 chorych zmarło od początku pandemii; 4 637 776 Polaków zachorowało od początku pandemii; najwięcej zachorowań w województwach: mazowieckim (8524), śląskim (8042), wielkopolskim (4583); 14 018 łóżek zajętych przez pacjentów z COVID-19; pod respiratorami przebywa 1147 pacjentów; 909 567 osób na kwarantannie.

Powtórz hasło
Newsletter

12 marca 2012 Portal gospodarka i ludzie : : autor: MD

AGH: polskie roboty najlepsze w Europie

Studenci AGH wygrali klasyfikację medalową największych zawodów robotów mobilnych w Europie drugi rok z rzędu
fot: Andrzej Bęben/ARC

Studenci z Koła Naukowego "Integra" działającego przy Wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Elektroniki AGH zostali medalistami największych zawodów robotów mobilnych w Europie - RobotChallange w Wiedniu - poinformował portal górniczy nettg.pl Bartosz Dembiński, rzecznik prasowy uczelni.

Wiedeńskie zawody, rozgrywane w dniach 10-11 marca b.r., uznawane są za największe i najbardziej prestiżowe w Europie.

W ich tegorocznej edycji wzięło udział około 500 uczestników z ponad 20 krajów, a rywalizowali oni w czternastu rozegranych konkurencjach. Klasyfikację medalową zdecydowanie wygrali młodzi konstruktorzy
z Polski, deklasując pozostałe reprezentacje. Polacy zdobyli 5 złotych,5 srebrnych i 3 brązowe medale, wyprzedzając m.in. twórców robotów z Niemiec, Szwecji, Szwajcarii czy Austrii.

Złoty medal zdobyli m.in. Michał Gazda i Przemysław Elias, studenci V roku informatyki stosowanej w AGH, których robot o imieniu "Zwierzak" pokonał przeciwników w kategorii "Micro Sumo" (autonomiczne mikroroboty walczące na "macie"; zwycięża ten, który zepchnie z niej przeciwnika). W konkurencji "Line follower z przeszkodami" (robot wyścigowy śledzi tor narysowany czarną linią, omijając przeszkody) srebrny medal zdobył ubiegłoroczny zwycięzca - "Hurricane" autorstwa Marcina Okarmy i Mariusza Kaczmarka (V rok kierunku automatyka i robotyka). Robot z AGH zdobył również srebrny medal w kategorii "Freestyle" - sędziowie docenili układ zaprezentowany przez "Zebulona", którego konstruktorami są studenci IV roku kierunku automatyka i robotyka: Julia Szymura, Paweł Bańka i Jacek Chmiel. Opiekunem naukowym KN "Integra" jest dr inż. Dariusz Marchewka z Katedry Automatyki Akademii Górniczo-Hutniczej.

Warto dodać, że Polacy wygrali klasyfikację medalową największych zawodów robotów mobilnych w Europie drugi rok z rzędu - podczas ubiegłorocznej edycji ich dorobek wynosił 6 złotych, 4 srebrne i 4 brązowe medale.

Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.