Nakładem Głównego Instytutu Górnictwa ukazała się książka dr hab. Mirosławy Bukowskiej, prof. GIG, pt. "Skłonność górotworu do tąpań - geologiczne i geomechaniczne metody badań". Jest to bogate kompendium wiedzy na temat aktualnych metod oceny skłonności górotworu do tąpań.
Skłonność górotworu do tąpań wynika z jego naturalnych właściwości i jest jednym z wielu czynników, które wpływają na zagrożenie tąpaniami. Tąpnięcie, traktowane jako zjawisko geodynamiczne, jest zaliczane do grupy zagrożeń naturalnych, towarzyszących eksploatacji górniczej. Problematyka naukowa i badawcza dotycząca zjawiska tąpnięcia jest niezwykle istotna. Prognozowanie skłonności górotworu do tąpań pozwala bowiem na właściwy dobór środków i metod profilaktycznych, a tym samym wpływa na poprawę bezpieczeństwa robót górniczych.
W książce szeroko opisane są geologiczne i geomechaniczne metody oceny skłonności do tąpań, opis zjawiska geomechanicznego, jakim jest tąpnięcie, oraz stan prawny w tym zakresie aż do dnia dzisiejszego. Autorka przedstawiła również statystykę tąpnięć zaistniałych w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym od 1949 r. na tle budowy geologicznej i głębokości eksploatacji. Nie pominięto tematyki modyfikacji właściwości górotworu w aspekcie minimalizacji jego naturalnej skłonności do tąpań. Monografia skierowana jest do pracowników wyższych uczelni i instytutów naukowo-badawczych, zajmujących się problematyką dotyczącą zagrożeń naturalnych w górnictwie podziemnym, oraz do kadry inżynieryjnej zakładów wydobywczych.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.