W pół roku od ostatniego posiedzenia Komisja Trójstronnej, zbiera się ( 10 lutego, o 16.00 Centrum Partnerstwa Społecznego Dialog) jej prezydium. Jego członkowie zamierzają rozmawiać o sprawach organizacyjnych. Możliwe, że przedmiotem rozmów będzie zapowiadana zmiana systemu emerytalnego. W posiedzeniu prezydium prawdopodobnie będzie uczestniczył premier Donald Tusk.
Będzie to pierwsze od czerwca 2011 roku posiedzenie prezydium Komisji Trójstronnej (KT). Od lipca ubiegłego roku nie odbyło się również plenarne posiedzenie Komisji. 16 stycznia - na znak sprzeciwu wobec sparaliżowania prac KT i wielotygodniowego niepowoływania przewodniczącego KT - NSZZ "Solidarność", OPZZ oraz Forum ZZ wspólnie zdecydowały o zawieszeniu swojego udziału w pracach zespołów KT. Wkrótce potem premier powołał jednak ministra pracy i polityki społecznej Władysława Kosiniaka-Kamysza na przewodniczącego Komisji. "Solidarność" przyjęła więc zaproszenie na jutrzejsze posiedzenie prezydium KT.
W ostatnich dniach pojawiły się jednak informacje, że minister Władysław Kosiniak-Kamysz będzie dążył na tym posiedzeniu do dyskusji na temat podwyższenia wieku emerytalnego.
- Nasz związek może podjąć rozmowy, jednak pod warunkiem całościowego ujęcia tematu - zastrzega Henryk Nakonieczny, członek prezydium Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność", ekspert związku w KT.
Trójstronna Komisja ds. Społeczno-Gospodarczych, zwana skrótowo Komisją Trójstronną, to instytucja dialogu społecznego. Powołano ją w 1994 r. uchwałą rządu. Umocowanie prawne Trójstronnej Komisji nadała ustawa z 6 lipca 2001 r. o Trójstronnej Komisji do spraw Społeczno-Gospodarczych i wojewódzkich komisjach dialogu społecznego.
Zgodnie z ustawą, Trójstronna Komisja ds. Społeczno-Gospodarczych stanowi forum dialogu społecznego prowadzonego dla godzenia interesów pracowników, interesów pracodawców oraz dobra publicznego.
Celem działalności Komisji jest dążenie do osiągnięcia i zachowania pokoju społecznego. Szczegółowe zasady i tryb pracy Komisji, prezydium oraz stałych i doraźnych zespołów problemowych, a także uprawnienia i obowiązki członków Komisji i członków zespołów, związanych z udziałem w ich pracach, określa regulamin Komisji.
Członkami Komisji Trójstronnej są: przedstawiciele rządu, imiennie wskazani przez premiera, przedstawiciele reprezentatywnych organizacji związkowych oraz przedstawiciele reprezentatywnych organizacji pracodawców. W ramach Komisji Trójstronnej działa 9 zespołów problemowych oraz 1 zespół doraźny.
Obecnie ze strony związkowej członkami TK są:
• NSZZ Solidarność,
• Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych i
• Forum Związków Zawodowych.
Ze strony pracodawców:
• Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych,
• Konfederacja Pracodawców Polskich,
• Związek Rzemiosła Polskiego oraz
• Business Centre Club.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.