Martin Schulz został dziś wybrany nowym przewodniczącym Parlamentu Europejskiego - dowiedział się portal górniczy nettg.pl z informacji przekazanych przez służby prasowe PE. Na stanowisku tym zastąpił prof. Jerzego Buzka, którego 2,5 -letnia kadencja dobiegła końca. Niemieckiego polityka, lidera socjaldemokratów poparło 387 deputowanych. Będzie przewodniczył pracom Parlamentu do czerwca 2014 r. czyli do kolejnych wyborów europejskich.
Do wyścigu o fotel przewodniczącego poza Schulzem wystartowali Brytyjka Diana Wallis (Liberałowie) oraz Brytyjczyk Nirji Deva (Konserwatyści i Reformatorzy). Wybory odbyły się w połowie kadencji Parlamentu ponieważ kadencja przewodniczącego, wiceprzewodniczących i kwestorów trwa dwa i pół roku. Na stanowisko to może kandydować każdy deputowany. Jego kandydaturę musi zaproponować albo frakcja polityczna albo grupa co najmniej 40 deputowanych. Musi też zgodzić się na udział w wyborach. Kandydatury w tych wyborach można było zgłaszać do poniedziałku (16 stycznia) do godziny 15.00.
Wybory odbywają się poprzez tajne głosowanie. Deputowani wskazują swojego faworyta na papierowej karcie do głosowania i wrzucają ją do skrzynki. Procedurę obserwuje ośmiu deputowanych. Jeśli kandydat otrzyma co najmniej 50 proc. plus jeden głos wygrywa wybory. Puste lub źle wypełnione karty do głosowania nie są brane pod uwagę. Jeśli nie ma zwycięzcy to odbywa się druga runda głosowania. Mogą do niej przystąpić dotychczasowi kandydaci, ale także nowi. Jeśli nie uda się i za drugim razem to głosowanie można powtórzyć jeszcze raz. Jeśli ciągle nie ma większości to dwa kandydaci z największą liczbą głosów przechodzą do rundy czwartej. Tu zwycięzca jest wybierany na podstawie zwykłej większości głosów. Jeśli obydwaj dostaną tę samą liczbę głosów to przewodniczącym zostaje ten starszy.
Przewodniczący nadzoruje prace Parlamentu i wszystkich jego ciał (prezydium i konferencji przewodniczących). Podczas sesji plenarnych dba by przestrzegany był regulamin PE. Reprezentuje również Parlament we wszystkich sprawach administracyjnych i sądowych, reprezentuje też PE w relacjach zewnętrznych. Na początku każdego posiedzenia Rady Europejskiej przewodniczący prezentuje stanowisko Parlamentu. Unijny budżet nie jest ważny bez podpisu przewodniczącego PE. Razem z przewodniczącym Rady przewodniczący podpisuje akty prawne.
Poniżej przedstawiamy sylwetkę nowego szefa PE.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.