W poniedziałek (16 stycznia) o godz. 10:00 w Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie gościć będzie dr Shinji Yuasa z AIST z Japonii - jeden z najwybitniejszych na świecie specjalistów w dziedzinie elektroniki spinowej - poinformował portal górniczy nettg.pl Bartosz Dembiński, rzecznik prasowy uczelni. Podczas seminarium gość z Kraju Kwitnącej Wiśni opowie o najnowszych osiągnięciach w tej dziedzinie.
Spintronika, która wyłoniła się z tradycyjnej elektroniki, jest wschodzącą technologią, która w celu gromadzenia i przetwarzania informacji wykorzystuje spin elektronu (oprócz jego ładunku). Co roku światowy Instytut Inżynierów Elektryków i Elektroników (IEEE) wybiera kilku naukowców z danej dziedziny, którzy w ramach całorocznych wykładów w różnych częściach świata przybliżają dyscyplinę, którą się zajmują. W tym roku władze IEEE zdecydowały upowszechniać właśnie wiedzę z zakresu spintroniki, a jednym z jej popularyzatorów będzie m.in. dr Shinji Yuasa - dyrektor Centrum Badań Spintronicznych Narodowego Instytutu Zaawansowanych Nauk Przemysłowych i Technologii (AIST) w Japonii.
Dr Shinji Yuasa przyjeżdża do Krakowa na zaproszenie prof. Tomasza Stobieckiego z Katedry Elektroniki AGH i prof. Marka Przybylskiego z Katedry Fizyki Ciała Stałego AGH. Podczas seminarium dr Yuasa przybliży słuchaczom m.in. historię elektroniki spinowej, a także opowie o zastosowaniach spintroniki np. w pamięciach magnetycznych typu MRAM czy komponentach wysokiej częstotliwości. Zaproszony specjalista przedstawi także swoje dokonania m.in. w zakresie współpracy
z firmą Toshiba i opowie o swoich odkryciach, dzięki którym pojemność dysków twardych w ciągu ostatnich lat zwiększyła się kilkukrotnie.
W Katedrze Elektroniki Akademii Górniczo-Hutniczej, w ramach projektu Spinlab, działają dwie specjalistyczne pracownie z obszaru spintroniki: Laboratorium charakteryzacji elektrycznej i magnetycznej nanostruktur spintronicznych w warunkach dynamicznych oraz Laboratorium badań strukturalnych SPM-XRD (www.spinlab.agh.edu.pl). Wyposażenie pracowni w wielofunkcyjny mikroskop sił atomowych i magnetycznych przystosowany do pomiarów nanostruktur w polu magnetycznym umożliwiło do tej pory m.in. analizę strukturalną i materiałową wytwarzanych układów cienkowarstwowych używanych w elektronice (więcej na ten temat m.in. w oficjalnym kanale AGH w serwisie YouTube: film "Naukowe high-tech w AGH, początek w 07:50).
Wykład w AGH jest jednym z pierwszych wystąpień w tegorocznym tournée naukowca po różnych krajach i ośrodkach naukowych. Seminarium odbędzie się
w budynku B-1 (sala H24). Spotkanie jest otwarte zarówno dla studentów i pracowników naukowych, jak i wszystkich, którzy chcą poznać tajniki dziedziny naukowej z pogranicza fizyki i elektroniki. Wykład odbędzie się w języku angielskim.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.