Rada Nadzorcza Wojewódzkiego Funduszu ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach zatwierdziła zasady i kryteria udzielania dofinansowania ze środków Funduszu, które obowiązywać będą od 1 stycznia 2012 roku. Najważniejszą zmianą jest przyjmowanie wniosków o udzielenie dofinansowania w wyznaczonych terminach.
Terminy oraz katalog obszarów dotyczących przedsięwzięć objętych naborami lub trybem konkursowym ogłoszone zostaną do 15 stycznia 2012 r. na stronie internetowej Funduszu.
O wsparcie finansowe przedsięwzięć, które nie są objęte naborami lub konkursami Fundusz, można ubiegać się przez cały rok "w terminach umożliwiających ich rozpatrzenie przed rozpoczęciem dofinansowania".
Zmieniły się także wysokości częściowego umorzenia pożyczek.
W 2012 roku po spełnieniu warunków umożliwiających ubieganie się o umorzenie pożyczek. Pożyczkobiorca wybrać może umorzenie:
• do 40 proc. wykorzystanej pożyczki pod warunkiem przeznaczenia tej kwoty na nowe zadanie ekologiczne, które jest zgodne z celami określonymi w ustawie Prawo ochrony środowiska lub
• do 20% bez warunku przeznaczenia umorzonej kwoty na nowe zadanie ekologiczne.
Oprocentowanie pożyczek i oprocentowanie kredytów w ramach bankowych linii kredytowych wynosić będzie 0,95 stopy redyskonta weksli, lecz nie mniej niż 3,5 proc. w stosunku rocznym. W kolejnych latach obowiązywania umowy pożyczki, oprocentowanie będzie korygowane według obowiązującej na dzień 1 stycznia danego roku stopy redyskonta weksli lub stopy bazowej.
Zmieniono także okres spłaty pożyczki, który nie może być:
• krótszy niż 3 lata i
• dłuższy niż 12 lat od wynikającej z umowy daty zakończenia zadania, w tym okres karencji.
Zatwierdzono również zaktualizowane kryteria wyboru przedsięwzięć finansowanych ze środków WFOŚiGW w Katowicach. Od 1 stycznia 2012 roku obowiązywać będzie również nowa "Lista przedsięwzięć priorytetowych planowanych do dofinansowania ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach na 2012 rok".
Jedną z wielu proekologicznych inwestycji prowadzonych, min., dzięki wsparciu finansowemu Funduszu jest rekultywacja panewnickiej hałdy - na pograniczu Katowic, Mikołowa i Rudy Śląskiej. Na powierzchni około 100 hektarów zgromadzono tu około 20 mln ton odpadów pochodzących z kopalni Halemba. Haldex, wykonawca tej inwestycji dostał z WFOŚiGW 8 mln w formie kredytu udzielonego na zasadach komercyjnych.
Szczegółowe informacje i pełny tekst zasad i kryteriów udzielania dofinansowania ze środków Funduszu oraz lista przedsięwzięć priorytetowych:
• zasady ,
• kryteria ,
• lista .
W galerii: Panewnicka Hałda, zrekultywowana dzięki wsparciu WFOŚiGW w Katowicach (zdjęcia Jarosław Galusek - nettg.pl)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.