Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

27.60 PLN (-0.36%)

KGHM Polska Miedź S.A.

320.55 PLN (-3.07%)

ORLEN S.A.

126.94 PLN (-0.36%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.34 PLN (-1.01%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.80 PLN (-1.63%)

Enea S.A.

22.80 PLN (-0.87%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.00 PLN (+0.42%)

Złoto

4 756.69 USD (+0.21%)

Srebro

77.32 USD (+0.39%)

Ropa naftowa

99.29 USD (0.00%)

Gaz ziemny

2.69 USD (+0.04%)

Miedź

6.02 USD (-0.11%)

Węgiel kamienny

101.70 USD (-1.12%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

27.60 PLN (-0.36%)

KGHM Polska Miedź S.A.

320.55 PLN (-3.07%)

ORLEN S.A.

126.94 PLN (-0.36%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.34 PLN (-1.01%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.80 PLN (-1.63%)

Enea S.A.

22.80 PLN (-0.87%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.00 PLN (+0.42%)

Złoto

4 756.69 USD (+0.21%)

Srebro

77.32 USD (+0.39%)

Ropa naftowa

99.29 USD (0.00%)

Gaz ziemny

2.69 USD (+0.04%)

Miedź

6.02 USD (-0.11%)

Węgiel kamienny

101.70 USD (-1.12%)

Górnictwo: zespół trójstronny w najbliższy wtorek w Warszawie

fot: Maciej Dorosiński

Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski przedstawia program dla górnictwa

fot: Maciej Dorosiński

Zespół Trójstronny ds.Bezpieczeństwa Socjalnego Górników spotka się ponownie we wtorek 11 lipca. Tym razem obradować będzie w Warszawie w rozszerzonym gronie. Do przedstawicieli branży węgla kamiennego dołączą reprezentanci węgla brunatnego.

Jak informuje Wacław Czerkawski, wiceprzewodniczący komisji i wiceszef Związku Zawodowego Górników w Polsce, w programie są trzy zagadnienia: - Będziemy rozmawiać o procesie koncesyjnym. Podczas ostatniego spotkania w Katowicach zabrakło nam na to czasu. Nie było też odpowiedzialnego za to ministra środowiska. Tym razem zapowiedział swoją obecność. Sprawa jest pilna, bo obecne koncesje się kończą. Nie przyznanie na czas nowych byłoby równoznaczne ze wstrzymaniem wydobycia w kopalniach.

Kolejne punkty do omówienia wspólnie z branżą węgla brunatnego to polityka surowcowa państwa oraz założenia do polityki energetycznej.

- Nie wykluczam także rozmowy na temat skutecznych form lobbowania za węglem w Brukseli, wstrzymania lub złagodzenoa polityki dekarbonizacyjnej Unii. Dobrze byłoby o tym porozmawiać w rozszerzonym gornie – podkreśla Wacław Czerkawski.

Poprzednie spotkanie odbyło się 26 lipca w Katowicach. Podczas niego pozytywnie zaopiniowano program dla górnictwa. Jak zapowiedział Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii, program po zaakceptowaniu przez resort energii trafi do konsultacji międzyresortowych i społecznych. Dyskutowano też o kwestiach związanych ze sprawą temperatury zastępczej klimatu obliczanej według wzoru, o tzw. żółtej kartce i lobbowaniu za węglem w Brukseli oraz przedstawiono aktualną sytuację w spółkach.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Domański: Tempo wzrostu produkcji przemysłowej najwyższe od czterech lat

Polska gospodarka przyspiesza mimo rosnących globalnych napięć i wahań cen ropy - ocenił we wtorek minister finansów i gospodarki Andrzej Domański. Jak wskazał, produkcja przemysłowa w marcu wzrosła o 9,4 proc. rok do roku, co jest najwyższym tempem od czterech lat.

Pgg

Rozmowy o wynagrodzeniach w górniczej spółce. Jest termin spotkania

Prezes Polskiej Grupy Górniczej Łukasz Deja zaprosił liderów organizacji związkowych działających w spółce na spotkanie dotyczące wynagrodzeń w PGG.

GKS Tychy podczas meczu z ŁKS-em Łódź świętował 55. urodziny. Nie brakowało górniczych akcentów

18 kwietnia piłkarze GKS-u Tychy uczcili 55-lecie klubu w wyjątkowej oprawie silnie zakorzenionej w górniczej tradycji regionu. Spotkanie z ŁKS-em Łódź, wygrane 3:2, stało się nie tylko sportowym widowiskiem, ale także symbolicznym hołdem dla pracy pokoleń górników.

Enea chce w tym roku przygotować znaczące inwestycje w magazyny energii

Enea chce w tym roku skupić się na przygotowaniu inwestycji w magazyny energii - poinformował we wtorek wiceprezes spółki Bartosz Krysta. Wartość inwestycji na ten cel wrośnie jednak dopiero w przyszłym roku.