Górnictwo: W PGG podpisano porozumienie płacowe

fot: Kamil Staciwa/ARC

- Podpisaliśmy jedno porozumienie zakładające 7,5 proc. podwyżkę oraz drugie, które określa rozdysponowanie tych pieniędzy - poinformował Bogusław Hutek

fot: Kamil Staciwa/ARC

We wtorek (22 lutego) zarząd Polskiej Grupy Górniczej oraz przedstawiciele związków zawodowych podpisali porozumienie płacowe. Zakłada ono wzrost wynagrodzeń od 1 lutego o 7,5 proc.

Zgodnie z porozumieniem wraz z 7,5 proc. podwyżką średnia płaca w największej węglowej spółce wzrośnie z poziomu 8200 zł brutto do 8815 zł brutto. Podwyżka wchodzi w życie od 1 lutego.

Wydawało się, że wtorkowe rozmowy – po piątkowych negocjacjach z zarządem podczas których uzgodniono warunki porozumienia oraz po poniedziałkowym spotkaniu związkowców z przedstawicielami rządu – będą jedynie formalnością i szybko zakończą się podpisaniem porozumienia. Tak się jednak nie stało, a spotkanie trwało prawie cztery godziny. Wszystko dlatego, że ustalono również jak rozdysponować konkretne kwoty pomiędzy poszczególne grupy zawodowe. W tej sprawie we wtorek podpisano drugie porozumienie.

- Podpisaliśmy jedno porozumienie zakładające 7,5 proc. podwyżkę oraz drugie, które określa rozdysponowanie tych pieniędzy. Chcieliśmy, żeby ta podwyżka była „włożona” w stawki, tak jak życzyli sobie tego ludzie, jednak będzie ona niestety dotyczyła dodatków gwarantowanych – powiedział Bogusław Hutek, przewodniczący „Solidarności” w PGG oraz lider górniczej „Solidarności”.

- Nie dało się tego zrobić tak, jak chcieliśmy, bo poszczególne kopalnie mają różne systemy wynagradzania wywodzące się ze wcześniejszych spółek, do których należały. Przy różnych premiach i różnych współczynnikach wynagradzania nie dałoby się osiągnąć jednakowego wzrostu wynagrodzeń w poszczególnych zakładach – wskazał Hutek.

Jak dodał w porozumieniu płacowym znalazł się zapis, który mówi o tym, że 1 stycznia 2023 roku w PGG ma zostać wprowadzony jednolity system wynagradzania. W marcu mają wznowić pracę zespoły, które wcześniej się tym zajmowały.

- Trzeba to jeszcze raz przeglądnąć i uaktualnić, ale jesteśmy zdeterminowani, żeby od początku przyszłego roku wprowadzić nowy regulamin wynagradzania i pewnie cały układ zbiorowy – dodał związkowiec.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.

Naciskają na inwestycje w paliwa kopalne

Po TotalEnergies Biały Dom osiągnął porozumienie z kolejną firmą energetyczną, tym razem  Invenergy. Otrzyma ona rekompensatę w wysokości prawie 800 mln USD za wycofanie projektów morskich elektrowni wiatrowych i zainwestowanie środków w eksploatację gazu ziemnego.