Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

28.50 PLN (0.00%)

KGHM Polska Miedź S.A.

356.65 PLN (+5.83%)

ORLEN S.A.

143.86 PLN (+2.03%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.92 PLN (+3.41%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.66 PLN (+1.73%)

Enea S.A.

21.68 PLN (+2.17%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (-2.06%)

Złoto

4 760.64 USD (+0.22%)

Srebro

87.14 USD (+0.17%)

Ropa naftowa

104.58 USD (+0.41%)

Gaz ziemny

2.93 USD (+0.10%)

Miedź

6.49 USD (+0.02%)

Węgiel kamienny

111.60 USD (-0.31%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

28.50 PLN (0.00%)

KGHM Polska Miedź S.A.

356.65 PLN (+5.83%)

ORLEN S.A.

143.86 PLN (+2.03%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.92 PLN (+3.41%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.66 PLN (+1.73%)

Enea S.A.

21.68 PLN (+2.17%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (-2.06%)

Złoto

4 760.64 USD (+0.22%)

Srebro

87.14 USD (+0.17%)

Ropa naftowa

104.58 USD (+0.41%)

Gaz ziemny

2.93 USD (+0.10%)

Miedź

6.49 USD (+0.02%)

Węgiel kamienny

111.60 USD (-0.31%)

Górnictwo: rekordowa strata wydobywczego giganta

1369940865 bma australia bhpbilliton com

fot: ARC bhpbilliton.com

Oszczędności w BHP Billiton dotkną m.in. ogromnych kopalń węgla BMA w stanie Queensland w płn-wsch. Australii (na zdjęciu)

fot: ARC bhpbilliton.com

W zakończonym w czerwcu roku finansowym górniczy gigant BHP Billiton odnotował rekordową stratę wynoszącą 6,4 mld dolarów - wynika z opublikowanego na stronie spółki raportu.

W analogicznym okresie poprzedniego roku spółka notowała zysk w wysokości 1,91 mld dolarów.

- Wynik jest oczywiście rozczarowaniem, ale jesteśmy przekonani o dobrych perspektywach długoterminowych dla naszych surowców - stwierdził dyrektor generalny spółki Andrew Mackenzie podczas prezentacji wyników.

Jak podkreśla BHP Billiton na fatalny wynik, oprócz niskich cen surowców, spory wpływ miała katastrofa brazylijskiej tamy należącej do Samarco, w której śmierć poniosło 17 osób. Samarco to spółka typu joint venture BHP oraz Vale SA. Wypadek obciążył spółkę sankcjami w kwocie 2,2 mld dolarów.

Przedsiębiorstwo zaznacza, że po wyłączeniu kar i odpisów, spółka odnotowała zysk na poziomie 1,2 mld dolarów. Jest to jednak i tak 81-procentowy spadek w porównaniu z rokiem poprzednim.

BHP Billiton to największy na świecie koncern wydobywczy. Firma powstała w 2001 r. dzięki fuzji australijskiej firmy Broken Hill Proprietary Company z brytyjską Billiton. Wydobywa m.in. żelazo, diamenty, węgiel, mangan, złoto, ropę naftową, aluminium, miedź, nikiel, uran i srebro.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Prezydent podpisał nowelę umożliwiającą pożyczki z ARP dla JSW i Azotów

Prezydent Karol Nawrocki podpisał nowelizację ustawy o systemie instytucji rozwoju, której celem jest umożliwienie Agencji Rozwoju Przemysłu udzielania pożyczek przedsiębiorstwom górniczym i innym spółkom o istotnym znaczeniu dla gospodarki, w tym JSW i Azotom.

Na Bałtyku rozpoczęto instalację fundamentów turbin na farmie wiatrowej Baltica 2

Na Morzu Bałtyckim rozpoczęto instalację monopali pod turbiny morskiej farmy wiatrowej Baltica 2 - poinformowali w poniedziałek w Gdańsku przedstawiciele PGE i Orsted. Zainstalowanych zostanie 111 monopali - pod 107 turbin wiatrowych i cztery morskie stacje elektroenergetyczne.

Związkowcy chcieli oddać petycję w sprawie Zielonego Ładu, nikogo nie zastali. „Tak pracują wybrańcy narodu”

W poniedziałek, 11 maja, przedstawiciele związków zawodowych odwiedzili biura senatorów ze Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego. Związkowcy chcieli przekonać w ten sposób parlamentarzystów do poparcia prezydenckiego wniosku dotyczącego przeprowadzenia ogólnokrajowego referendum w sprawie Zielonego Ładu. - To referendum nie dotyczy tylko Śląska. Ono tak naprawdę dotyczy całej Polski, wszystkich Polaków, bo to, jak się ono zakończy, będzie miało wpływ na przyszłość naszą, naszych dzieci i naszych wnuków - przekonywał w Katowicach Rafał Jedwabny, szef WZZ Sierpnia 80 w PGG.

Elastyczność i wolność w sercu nowoczesnego miasta – czy mieszkania na wynajem w abonamencie to dobry pomysł?

Współczesny styl życia w dynamicznym otoczeniu wymaga od nas niezwykłej mobilności oraz umiejętności szybkiego adaptowania się do ciągle zmieniających się warunków rynkowych. Coraz więcej osób rezygnuje z tradycyjnych zobowiązań na rzecz rozwiązań, które pozwalają zachować pełną niezależność bez konieczności wiązania się długoletnimi kredytami hipotecznymi. Wybór odpowiedniego miejsca do życia staje się zatem deklaracją naszych priorytetów, gdzie komfort oraz bliskość centrum grają zazwyczaj pierwsze i najważniejsze skrzypce w codziennym grafiku.