Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.83 PLN (-5.66%)

KGHM Polska Miedź S.A.

284.60 PLN (+2.01%)

ORLEN S.A.

131.78 PLN (-0.92%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.72 PLN (-0.23%)

TAURON Polska Energia S.A.

10.57 PLN (+0.67%)

Enea S.A.

24.72 PLN (+0.41%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

32.30 PLN (-4.30%)

Złoto

4 758.59 USD (+1.19%)

Srebro

75.01 USD (-0.69%)

Ropa naftowa

102.18 USD (-1.37%)

Gaz ziemny

2.84 USD (-1.25%)

Miedź

5.62 USD (-0.67%)

Węgiel kamienny

127.90 USD (-1.24%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.83 PLN (-5.66%)

KGHM Polska Miedź S.A.

284.60 PLN (+2.01%)

ORLEN S.A.

131.78 PLN (-0.92%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.72 PLN (-0.23%)

TAURON Polska Energia S.A.

10.57 PLN (+0.67%)

Enea S.A.

24.72 PLN (+0.41%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

32.30 PLN (-4.30%)

Złoto

4 758.59 USD (+1.19%)

Srebro

75.01 USD (-0.69%)

Ropa naftowa

102.18 USD (-1.37%)

Gaz ziemny

2.84 USD (-1.25%)

Miedź

5.62 USD (-0.67%)

Węgiel kamienny

127.90 USD (-1.24%)

Górnictwo: Podpisane porozumienie zakłada gwarancje zatrudnienia dla wszystkich pracowników JSW na okres 10 lat

fot: Krystian Krawczyk

W ocenie zarządu spółki, zawarcie nowego porozumienia z organizacjami związkowymi w sprawie przedłużenia gwarancji zatrudnienia nie będzie wywierać skutków finansowych dla spółki

fot: Krystian Krawczyk

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej zawarł porozumienie zbiorowe z reprezentatywnymi organizacjami związkowymi działającymi w spółce - podała JSW w komunikacie. Porozumienie zakłada gwarancje zatrudnienia dla wszystkich pracowników JSW na okres 10 lat, licząc od dnia zawarcia porozumienia.

W połowie tego roku miały wygasnąć 10-letnie gwarancje zatrudnienia, udzielone załodze spółki przy okazji jej giełdowego debiutu. Przedłużenie gwarancji pracowniczych postulowały działające w JSW związki zawodowe, które kilka dni temu powołały komitet protestacyjno-strajkowy i zagroziły sporem zbiorowym w przypadku niepodpisania stosownego porozumienia. We wtorek zarząd JSW zdecydował o przedłużeniu gwarancji o kolejne 10 lat, a w środę zawarto stosowne porozumienie z reprezentatywnymi związkami.

„Porozumienie zakłada gwarancje zatrudnienia dla wszystkich pracowników JSW na okres 10 lat, licząc od dnia zawarcia porozumienia. Strony zobowiązały się do wzajemnej współpracy w celu zachowania aktualnych miejsc pracy i rozwoju spółki” - poinformowała w środowym komunikacie jastrzębska firma.

Strony postanowiły, że porozumienie będzie obowiązywać do czasu wejścia w życie nowego jednolitego Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla Pracowników JSW SA, zaś „do tego czasu warunki umów o pracę pracowników zakładów JSW nie ulegną zmianom i nie będą podlegać wypowiedzeniom”.

Załoga JSW liczy obecnie 22 tys. 236 pracowników. O decyzji zarządu górnicy dowiedzieli się we wtorek ze skierowanych do nich smsów oraz informacji zamieszczonej w portalu pracownika. Wcześniej, 23 marca, zamiar przedłużenie gwarancji zatrudnienia prezes spółki Barbara Piontek ogłosiła w liście do załogi JSW.

Prezes zapowiedziała wówczas także wdrożenie programu oszczędnościowego w spółce, która zamknęła miniony rok stratą przekraczającą 1,5 mld zł. We wtorek przedstawiciele JSW ponownie zapewnili załogę, że „zapowiadane oszczędności nie będą realizowane kosztem wynagrodzeń”.

Zgodnie z porozumieniem z 5 maja 2011 r., które poprzedziło wprowadzenie JSW na giełdę, gwarancje zatrudnienia obowiązywały przez 10 lat licząc od dnia upublicznienia akcji jastrzębskiej firmy na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie - giełdowy debiut spółki miał miejsce 6 lipca 2011 r. Nowe gwarancje mają obowiązywać najdalej do wiosny 2031 r.

„Na mocy podjętej dzisiaj uchwały zarządu JSW, gwarancje pracownicze będą przedłużone o okres kolejnych 10 lat. Zarząd JSW SA informuje jednocześnie, że warunki pracy i płacy pozostają niezmienne, a wysokość wynagrodzeń ustanawiana w spółce będzie kształtować się na dotychczasowych zasadach” - informowała we wtorek JSW.

W ocenie zarządu spółki, zawarcie nowego porozumienia z organizacjami związkowymi w sprawie przedłużenia gwarancji zatrudnienia nie będzie wywierać skutków finansowych dla spółki, ponieważ „zarząd spółki nie rozważał jakichkolwiek zmian lub redukcji w zatrudnianiu, a mając na uwadze dodatkowo trudności z pozyskaniem wysoko wykwalifikowanych pracowników, zawarcie porozumienia powinno mieć pozytywny wpływ na stabilizację zatrudnienia w JSW”.

„Ewentualne oszczędności, związane z sytuacją finansową spółki, będą poszukiwane przez zarząd spółki w obszarach nie dotyczących sfery zatrudniania. Zarząd JSW będzie dążył do stabilizacji sytuacji w spółce, poprawy jej funkcjonowania i m.in. do odbudowy funduszu stabilizacyjnego, który zabezpieczy zarówno spółkę jak i jej pracowników na kolejne lata” - informowała we wtorek jastrzębska spółka.

W minioną niedzielę trzy działające w JSW związki zawodowe powołały komitet protestacyjno-strajkowy, wskazując, iż ich styczniowe wystąpienie, dotyczące przedłużenia gwarancji zatrudnienia z porozumienia zbiorowego z 5 maja 2011 r., pozostało bez odpowiedzi. Związkowcy poinformowali, że brak porozumienia w ciągu trzech dni spowoduje wszczęcie w JSW sporu zbiorowego.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Witamy w rodzinie – już 2 500 CUdownych Rodziców KGHM!

Każdy CUdowny Rodzic to dla KGHM wielka radość i duma. Już 2500 naszych pracowników zostało uhonorowanych wyjątkowym pakietem gratulacyjnym z okazji narodzin dziecka. To wyraz uznania dla tych, którzy dzień po dniu łączą zawodowe wyzwania z najpiękniejszą rolą w życiu – rodzica. Naszym 2500 CUdownym Rodzicem, szczęśliwym tatą Huberta jest Daniel Wiśniewski, ratownik straży pożarnej JRGH.

Enea Operator zawiera pierwszą w Polsce umowę na usługę IRB

Enea Operator wykonała kolejny ważny krok w kierunku budowy nowoczesnej, odpornej i elastycznej sieci dystrybucyjnej. Spółka podpisała pierwszą w Polsce umowę na świadczenie usługi Interwencyjnej Regulacji Mocy Biernej (IRB) – to rozwiązanie umożliwiające aktywne zarządzanie poziomami napięć w sieci przy rosnącym udziale odnawialnych źródeł energii (OZE).

Wujek Koniec KZM 31

Ta kopalnia budowała dobrobyt kraju, była świadkiem historii. Teraz kończy żywot

Były łzy wzruszenia, uściski dłoni, wspomnienia razem przepracowanych szycht. Czas mija nieubłaganie. W środę, 1 kwietnia, dokończyła swych dni kopalnia Wujek – miejsce szczególne w historii Śląska i Polski. Symbol ciężkiej, górniczej pracy, a zarazem walki z ustrojem totalitarnym. 

Orlen kupuje instalację poliolefin w Policach

Orlen podpisał przedwstępną umowę sprzedaży wszystkich akcji spółki Grupy Azoty Polyolefins. Tym samym zwiększy swój udział w tym przedsiębiorstwie z 17,3 proc. do 100 proc. Finalizacja transakcji planowana jest na III kwartał tego roku.