Górnictwo: odznaczenia i tytuły naukowe podczas barbórki w GIG-u

fot: Aldona Minorczyk-Cichy

Podczas Barbórki w Głównym Instytucie Górnictwa nadano stopnie naukowe. Mianowania dokonał prof. Stanisław Prusek, dyrektor GIG

fot: Aldona Minorczyk-Cichy

+8 Zobacz galerię

Galeria
(11 zdjęć)

Główny Intytut Górnictwa obchodził Barbórkę. Podczas niej nadano stopnie naukowe i uhonorowano osoby zasłużone dla górnictwa. Podsumowano także mijający rok i uchylono rąbka tajemnicy co do planów na następne lata. 

- Tegoroczna Barbórka zbiega się z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Przypomnieć należy o wkładzie, jaki wniósł Górny Śląsk w odradzanie się niepodległej Polski. Dzięki zrywowi Ślązaków i podjęciu walki zbrojnej w trzech powstaniach śląskich, do Polski przyłączony został obszar, na którym znajdowała się większość kopalń węgla kamiennego, rud cynku i ołowiu, rud żelaza oraz huty. Potencjał przemysłu Śląska zwiększył majątek przemysłowy Polski prawie trzykrotnie – podkreślił prof. Stanisław Prusek, dyrektor GIG.

Dodał, że zbliżające się święto górnicze to okazja do złożenia życzeń wszystkim pracownikom instytutu.

- To dzięki ich trudowi i codziennej, pełnej zaangażowania pracy GIG osiąga sukcesy i możliwy jest jego rozwój - mówł prof. Prusek.

Stopnie dr hab. nauk technicznych otrzymali: dr hab. Zdzisław Dyduch, pracownik Kopalni Doświadczalnej „Barbara” GIG, dr hab. inż. Janusz Makówka, pracownik Zakładu Tąpań i Mechaniki Górotworu GIG.

Stopnie dr hab. nauk technicznych w dyscyplinie górnictwo i geologia inżynierska otrzymali: dr inż. Adrian Gołda, pracownik Polskiej Grupy Górniczej Oddział KWK Piast-Ziemowit., dr inż. Agnieszka Klupa, pracownik Zakładu Monitoringu Środowiska GIG.

Stopnie dr hab. nauk technicznych w dyscyplinie inżynieria środowiska otrzymali: dr inż. Maria Bałazinska, pracownik Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla, dr inż. Paweł Łabaj, pracownik Zakładu Ochrony Wód GIG. dr Anna Skalny, pracownik Zakładu Ochrony Wód GIG, dr inż. Jarosław Smyła, pracownik Instytutu Technik Innowacyjnych EMAG, r Aleksandra Strugała-Wilczek, pracownik Zakładu Monitoringu Środowiska GIG, dr inż. Rafał Wiśniowski, pracownik Węglokoks Kraj KWK „Bobrek-Piekary”.

Na wniosek Ministra Energii za zasługi w działalności naukowej na rzecz górnictwa Złotym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali: Adam Gnatowski, Paweł Guzik. Srebrnym Krzyżem Zasługi odznaczony został Bogusław Michalik. Brązowym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali: Joanna Całus Moszko, Piotr Gruchlik, Natalia Howaniec, Aleksandra Koteras, Andrzej Kotyrba, Krzysztof Mitko, Jacek Myszkowski, Sławomir Neuman, Andrzej Staniek.

Za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej, Medalem Złotym za długoletnią służbę odznaczeni zostali: Bożena Idzik, Marek Płonka, Eugenia Skowron, Lucyna Szołtysek, Czesław Wyrobek. Medalem Srebrnym za długoletnią służbę odznaczona została: Katarzyna Bojarska.

Minister Energii nadał w uznaniu zasług za działalność górniczą odznakę „Zasłużony dla Górnictwa RP”. Odznaki otrzymali Andrzej Bajerski, Jerzy Gawryś, Robert Kołodziej, Andrzej Korpała, Zbigniew Nowicki, Tomasz Pindel, Witold Podoliński, Urszula Pomykała.

Minister Energii nadał stopnie górnicze pracownikom GIG za ich zasługi w dziedzinie górnictwa. Stopnie górnicze otrzymali: Generalny Dyrektor Górniczy II stopnia: Józef Kabiesz, Jacek Sobala. Generalny Dyrektor Górniczy III stopnia: Mirosława Bukowska, Krzysztof Pacześniowski, Dariusz Stefaniak. Dyrektor Górniczy I stopnia: Olga Kaszowska, Janusz Makówka. Dyrektor Górniczy II stopnia: Małgorzata Bebek, Krzysztof Mitko, Marek Stempin, Stefan Targos, Andrzej Waśko. Dyrektor Górniczy III stopnia: Piotr Gruchlik, Ewa Janson, Arkadiusz Kulawik, Wojciech Masny.

Odznakę Honorową „Zasłużony dla GIG” otrzymali: Piotr Buchwald, Krzysztof Cybulski, Anna Fibich, Adam Frolik, Jolanta Urbańczyk.
Krzysztof Cybulski, b. dyrektor Kopalni Doświadczalnej Barbara, podziękował w imieniu odznaczonych.
- Kopalnia Barbara to jedyny taki zakład w Europie i jeden z trzech na świecie. Bycie jej dyrektorem to zaszczyt. Jestem związany z nią od urodzenia. Mój ojciec ją zakładał, matka przepracowała w niej 20 lat, a ja 40 lat – mówił Krzysztof Cybulski.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zagospodarować potencjał zlikwidowanej kopalni? Mają na to pomysł

Nieczynne szyby kopalniane zostaną wykorzystane jako system poboru i zatłaczania wód

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.