Górnictwo: Indyjska kopalnia Siarmal ma wydobywać 50 mln t węgla rocznie

1519584751 wegiel pociag indiarailways gov in

fot: indianrailways.gov.in

Aby uniknąć blackoutów rzad w Delhi m.in. narzuca państwowym kolejom minimalną dobową liczbę składów z węglem do elektrowni

fot: indianrailways.gov.in

Światowe media odnotowują zapowiedź otwarcia jednej z największych kopalni węgla w Indiach, co ma nastąpić jeszcze w tym roku. Ma być to kopalnia Siarmal we wschodnim stanie Odisha.

Jej wydobycie będzie stopniowo rosło, osiągając wydajność 50 mln t rocznie w ciągu około pięciu do siedmiu lat. Otwarcie tej kopalni ma doprowadzić do rekordowej produkcji węgla w Indiach, co ma przyczynić się do zakończenia najgorszego kryzysu energetycznego od ponad sześciu lat, ponieważ fala upałów zwiększyła popyt na energię i zmusiła rząd do zmiany polityki ograniczania importu węgla.

Indie mają obecnie całkowitą moc produkcyjną 401 GW energii elektrycznej, z czego 111,4 GW to energia odnawialna.

Trwają prace nad infrastrukturą dla Siarmal, która będzie kopalnią odkrywkową zbudowaną na częściowo zalesionym terenie. Żadna indyjska kopalnia nie wydobyła dotąd więcej niż 50 mln t węgla rocznie.

Kopalnia węgla Gevra, największa w Indiach, zamierza wyprodukować w tym roku 52 mln t. Coal India planuje otworzyć dwie kolejne kopalnie o łącznej rocznej zdolności produkcyjnej 7 mln t w roku finansowym do marca 2023 r. Plany otwarcia kolejnych siedmiu nowych kopalń w tym roku finansowym prawdopodobnie nie zostaną zrealizowane. W czasie, gdy zużycie energii rośnie w najszybszym tempie od około czterech dekad, państwowa kolej ma trudności z dostarczeniem wystarczającej ilości węgla do zakładów użyteczności publicznej. Doprowadziło to do sytuacji najniższego poziomu zapasów przed letnim okresem od co najmniej dziewięciu lat.

Coal India, które odpowiadają za 80 proc. krajowych dostaw węgla, planuje wydobyć 700 mln t w 2022 r. i zamierza osiągnąć roczną produkcję rzędu miliarda ton do 2025 r. Wobec spadku wydobycia węgla w Stanach Zjednoczonych Indie stały się po Chinach drugim państwem na świecie w jego produkcji. Dalszy wzrost jego eksploatacji spowoduje umocnienie Indii na tej pozycji.

Coal India planuje sprzedać po 25 proc. udziałów w węglowych spółkach zależnych Bharat Coking Coal (BCCL) i konsultingu Central Mine Planning & Design Institute (CMPDI), aby pozyskać fundusze na kolejne swoje inwestycje węglowe.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Rydułtowy z 33 mln zł dotacji do nowych funkcji terenu szybu Leon III

Samorząd Rydułtów otrzymał blisko 33 mln zł unijnej dotacji do wartego ponad 35 mln zł projektu zaadaptowania dawnych obiektów szybu Leon III kopalni Rydułtowy na potrzeby rozwijania nowej działalności gospodarczej. W tym celu w budynkach sprężarek i maszyny wyciągowej powstaną nowe biura i magazyny.

Gaz-System: Włączenie odcinka gazociągu jamalskiego do systemu obniży koszt importu gazu

Dzięki włączeniu krajowego odcinka gazociągu jamalskiego do polskiego systemu przesyłu gazu i objęciu go nową taryfą, w 2027 r. znacznie spadnie koszt importu gazu do Polski i koszt tranzytu - poinformował w piątek Gaz-System.

Tusk: Wartość Orlenu na giełdzie wyższa niż rosyjskich koncernów

Wycena rynkowa Orlenu jest wyższa niż w przypadku rosyjskich koncernów Gazprom, Łukoil i Novatek - przekazał w piątek premier Donald Tusk.

Była kopalnia Centrum, będzie kopalnia biznesu

Na terenach po byłej KWK Centrum przy ul. Łużyckiej i Piłkarskiej w Bytomiu powstanie przestrzeń, która połączy przedsiębiorczość, edukację i innowacje. Będzie wspierać rozwój nowych firm i kolejne miejsca pracy.