Górnictwo: Dobre dwa pierwsze miesiące roku

1613044764 pniowek dawid lach

fot: Dawid Lach

Priorytetem grupy JSW pozostaje zwiększenie udziału węgla koksującego w całkowitej produkcji, w powiązaniu z ograniczeniem wydobycia węgla energetycznego

fot: Dawid Lach

Jeszcze nie wszystkie spółki wydobywcze poinformowały o swoich wynikach za pierwszy kwartał, ale ze zbiorczych danych przekazanych przez katowicki oddział Agencji Rozwoju Przemysłu wynika, że pierwsze dwa miesiące 2022 roku były naprawdę dobre. Wynik finansowy na koniec lutego to 1 mld 178 mln zł na plusie! Jastrzębska Spółka Węglowa zakomunikowała odbicie produkcji i poprawę wyników. Z kolei rentowna od lat 90. LW Bogdanka przedstawiła we wtorek 19 kwietnia wstępne wyniki za pierwszy kwartał. Słowem, powiało optymizmem. Oby tak dalej.

Z danych katowickiego Oddziału ARP wynika, że w lutym krajowi producenci wydobyli 4,47 mln t węgla. Sprzedaż w tym czasie wyniosła 4,8 mln t. Dla porównania miesiąc wcześniej było to odpowiednio 4,36 mln t i 4,7 mln t.

– To wyniki za pierwsze dwa miesiące, bez marca, co oznacza, że są one efektem sytuacji na rynku, a nie wojny toczącej się w Ukrainie – podkreślił Mirosław Skibski, dyr. katowickiego Oddziału ARP.

Na koniec lutego zapasy węgla na zwałach spadły do 1,4 mln t. Przypomnijmy, że na 31 grudnia 2021 r. były one mniejsze o 4 mln t od ich stanu na koniec 2020 r. i o 3 mln t mniejsze w porównaniu z 2019 r. Wyniosły 2,2 mln t, z czego 88 proc. stanowiły miały.

– W lutym w związku z przekazaniem kolejnych zakładów do Spółki Restrukturyzacji Kopalń zatrudnienie w górnictwie węgla kamiennego spadło o kolejne 2 tys. osób i wyniosło 76,7 tys. osób – informuje Mirosław Skibski.

Średnia cena węgla kamiennego w ub.r. wzrosła do 354 zł za tonę. Na koksowym był to wzrost do ponad 617 zł, a na energetycznym niestety spadek do 278 zł.

– Powiało lekko optymizmem, bo w dwóch pierwszych miesiącach br. cena węgla energetycznego wzrosła na koniec lutego do 315,93 zł, a węgiel koksowy na koniec lutego poszybował jeszcze wyżej, bo aż do 1229,08 zł – wyliczył dyrektor Skibski.

Świetne wieści płyną z Jastrzębskiej Spółki Węglowej, która w ubiegłym tygodniu przedstawiła wyniki produkcyjne za pierwszy kwartał br. Poinformowała, że od stycznia do końca marca jej zakłady wyprodukowały 3,77 mln t węgla. Sprzedaż węgla ogółem w pierwszym kwartale br. wyniosła ok. 4,06 mln t i była wyższa w porównaniu do czwartego kwartału o ok. 6,7 proc., a w porównaniu do pierwszego kwartału 2021 r. wyższa o ok. 6,1 proc.

Odbicie widać było już w czwartym kwartale ub.r., co miało być zapowiedzią dobrych wyników produkcyjnych w kolejnych miesiącach. Opublikowane właśnie wyniki zdają się to potwierdzać.

Jak wynika z opublikowanego raportu, produkcja w pierwszym kwartale br. była również większa niż w poprzednim, czyli ostatnim kwartale minionego roku, o 5,4 proc. (wtedy było to 3,57 mln t węgla). Jeśli chodzi o węgiel koksowy, to zakłady JSW wyprodukowały 2,86 mln t, wobec 2,77 mln t przed rokiem (wzrost o 3,3 proc.). Natomiast w przypadku węgla energetycznego było to 0,91 mln t, czyli aż 44,5 proc. więcej niż w analogicznym okresie minionego roku (wtedy było to 0,63 mln t).

Sprzedaż węgla ogółem w pierwszym kwartale br. wyniosła ok. 4,06 mln t i była wyższa w porównaniu do czwartego kwartału o ok. 6,7 proc. (wtedy było to 3,8 mln t), a w porównaniu do pierwszego 2021 r. wyższa o ok. 6,1 proc. (3,82 mln t). W przypadku węgla koksowego sprzedaż wyniosła ok. 2,92 mln t, natomiast w przypadku węgla energetycznego było to 1,14 mln ton. Jeśli chodzi o sprzedaż węgla do odbiorców zewnętrznych, to w pierwszym kwartale 2022 roku stanowiła ona ok. 70 proc. wolumenu ogółem.

LW Bogdanka podała we wtorek 19 kwietnia wstępne wyniki za I kwartał. Jest naprawdę dobrze. Przychody ze sprzedaży wyniosły 731,8 mln zł (rok wcześniej za I kwartał było 543,7 mln zł), EBITDA 276,5 mln zł (rok wcześniej 170,2 mln zł), a zysk netto 143,2 mln zł (rok wcześniej 50 mln zł). IV kwartał 2021 r. zakończył się natomiast przychodami w wysokości 702,8 mln zł, 258,7 mln zł EBITDA, a zysk netto 123 mln zł.

Produkcja węgla handlowego to 2,8 mln t, a sprzedaż 2,7 mln t. Spółka podtrzymała też plan produkcji na ten rok wynoszący 9,5 mln t.

Już wcześniej prezes LW Bogdanka Artur Wasil podczas XXXI Szkoły Eksploatacji Podziemnej mówił, że są powody do zadowolenia.

– Bogdanka od lat stoi ryzykownymi decyzjami, być może takie właśnie są przed nami także teraz. W tym roku zaprezentujemy wizję rozwoju. Od lat 90. Bogdanka jest rentowna i to dobrze, ale i niebezpiecznie, bo łatwo jest uśpić czujność – mówił prezes Wasil.

Warto przypomnieć, że skonsolidowane przychody spółki wyniosły w 2021 r. 2 371,3 mln zł, EBITDA 797,6 mln zł, zysk operacyjny 366,8 mln zł, a zysk netto 288,3 mln zł.

Rok 2022 to funkcjonowanie nowego mechanizmu pomocy publicznej dla sektora węgla kamiennego, czyli dopłat do redukcji zdolności produkcyjnych aż do planowanego zamknięcia jednostek oraz pokrywanie kosztów nadzwyczajnych związanych z likwidacją jednostek po zakończeniu produkcji.

– Pierwsze pieniądze w ramach systemu dopłat otrzymała już PGG. Pozostali beneficjenci to Tauron Wydobycie i Węglokoks Kraj. Do zakończenia wydobycia jednostka będzie korzystać z dopłaty do redukcji zdolności produkcyjnych. To będzie dotacja budżetowa lub podwyższenie kapitału zakładowego przedsiębiorstwa przez Skarb Państwa – poinformował Mirosław Skibski.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na konta górników ma wpłynąć dzisiaj dodatkowa nagroda roczna

Związki zawodowe działające w KGHM przypominają, że 22 czerwca ma zostać wypłacona dodatkowa nagroda roczna za 2025 rok. 9 czerwca odbyło się Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, które zatwierdziło sprawozdanie finansowe spółki.

W poniedziałek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,94 zł za litr, diesel - 6,12 zł za litr

W poniedziałek, podobnie jak w sobotę i niedzielę, litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,94 zł, benzyny 98 - 6,61 zł, a oleju napędowego - 6,12 zł. Cena maksymalna wszystkich rodzajów paliw jest niższa niż w piątek.

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.