Górnictwo: bez złoża Imielin Północ pracę może stracić 7,5 tys. osób

fot: R. Wojnar - ARC kop. Piast

Węgiel drożał w styczniu na świecie, w terminalach RPA cena przebiła 100 dol./t

fot: R. Wojnar - ARC kop. Piast

Plany udostępnienia złoża Imielin Północ budzą zdecydowany sprzeciw mieszkańców, którzy boją się, że eksploatacja węgla zdegraduje okolicę i zniszczy ich domy. Przedstawiciele Polskiej Grupy Górniczej argumentują, że bez nowego złoża zagrożona jest przyszłość kopalni Piast-Ziemowit, co może doprowadzić do tego, że 7,5 tys. osób straci pracę.

Projekt budowy nowej kopalni, która docelowo ma być trzecim ruchem zakładu zespolonego Piast-Ziemowit, obejmuje również rozbudowę pracujących już ruchów. Nowa kopalnia ma wydobywać węgiel ze złoża Imielin Północ (zasoby to 70 mln t), a cały projekt zakłada również udostępnienie złóż Ziemowit Głęboki (140 mln t) oraz Piast Głęboki (90 mln t).

Mieszkańcy Imielina, władze miasta i ekologiczne organizacje nie chcą się zgodzić na eksploatację węgla. Ludzie argumentują, że teren obniży się o kilka metrów, więc zniszczone zostaną ich domy, drogi, lokalna infrastruktura i zaburzone stosunki wodne.

O zagrożonej przyszłości mówią również przedstawiciele PGG. Zapytaliśmy w spółce, jakie będą skutki eksploatacji górniczej i jak będzie wyglądało usuwanie szkód wywołanych eksploatacją węgla oraz jaka przyszłość czeka kopalnię bez dostępu do nowego złoża.

– Należy podkreślić, że zaniechanie realizacji projektu Imielin Północ będzie począwszy od roku 2025 skutkować znacznym ograniczeniem wydobycia w ruchu Ziemowit i zmniejszeniem zatrudnienia. Z uwagi na niemożliwe do przewidzenia uwarunkowania rynkowe może dojść do trwałej nierentowności całej kopalni Piast-Ziemowit, a w konsekwencji do jej likwidacji już w najbliższych latach. Zatrudnienie z miasta Imielin to około 200 pracowników, wraz z rodzinami to około 800 osób. Zaakcentować należy też fakt, że z całego powiatu bieruńsko-lędzińskiego w kopalni Piast-Ziemowit zatrudnionych jest prawie 3,5 tys. pracowników, co czyni kopalnię największym pracodawcą dla mieszkańców tego powiatu – argumentuje Tomasz Głogowski, rzecznik Polskiej Grupy Górniczej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Dawid Stafarczyk – górnik z ruchu Rydułtowy, który goni marzenia w triathlonie

W ruchu Rydułtowy kopalni ROW wszyscy dobrze go znają. Dawid Stafarczyk, elektryk w oddziale MEUD, to wielki miłośnik triathlonu. Ma na swoim koncie sporo sukcesów. Ostatnio zaprezentował się na mistrzostwach Europy w tej dyscyplinie.

Górnicza spółka chwali się wynikami. Jest naprawdę dobrze

Sprzedaż miedzi przez grupę KGHM wyniosła w maju 2026 r. 62,1 tys. ton i była wyższa o 2 proc. rdr. Ale hitem jest srebro. Jego sprzedaż wyniosła 164 tony i była wyższa o 52 tony (+46 proc.) od sprzedaży zrealizowanej w maju 2025 roku. 

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie. 

„Ogród wiedzy” w Brzeźcach. Ekopracownia ze wsparciem WFOŚiGW w Katowicach

W Szkole Podstawowej w Brzeźcach (gmina Pszczyna) otwarto „Ogród wiedzy” – ekopracownię, która powstała dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.