Górnictwo: 2,5 mln turystów odwiedziło zabytkową kopalnię

fot: Kajetan Berezowski

Efekty dźwiękowe w postaci odgłosów robót i rozmów, które prowadzili z sobą dawni górnicy, towarzyszą zwiedzającym również podczas pokonywania ciągnącej się przez prawie półtora kilometra podziemnej trasy turystycznej.

fot: Kajetan Berezowski

2,5 miliona turystów odwiedziło Zabytkową Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach w jej 37-letniej historii. Tak wynika z najnowszych statystyk Biura Obsługi Ruchu Turystycznego, które na bieżąco śledzi frekwencję w kopalni.

Kopalnia Srebra, którą zarządza Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, została udostępniona do zwiedzania 5 września 1976 roku. Do końca grudnia tego roku odwiedziły ją zaledwie 423 osoby. Rok później unikatowe podziemia po dawnym górnictwie kruszcowym postanowiło zobaczyć już blisko 31 tys. turystów.

Jak wynika ze statystyk, siedem razy roczna frekwencja przekroczyła 90 tys. osób. Rekord padł w 1997 roku, wtedy do podziemi kopalni zjechało aż 103 tys. turystów. Pierwszy milion zwiedzających kopalnia osiągnęła na przełomie 1993 i 1994 roku. Dwumilionowa bariera została natomiast przekroczona w roku 2005.

Zabytkowa Kopalnia Srebra nie jest jedynym w Tarnowskich Górach historycznym górniczym obiektem udostępnianym zwiedzającym. Od 1957 r. można odwiedzać oddaloną o kilka kilometrów Sztolnię Czarnego Pstrąga. Od 1957 r. podziemną trasę turystyczną sztolni przepłynęło łodziami blisko 2,3 mln osób.

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej stara się, by obydwa obiekty były coraz bardziej atrakcyjne dla zwiedzających. W ubiegłym roku w budynku nadszybia kopalni uruchomiono multimedialne Muzeum Górnictwa, a podziemia trasa turystyczna została udźwiękowiona. Natomiast przy sztolni kosztem 1,2 mln zł powstaje właśnie budynek z salą dydaktyczną i tarasem widokowym.

Zabytkowa Kopalnia Srebra oraz Sztolnia Czarnego Pstrąga od 2004 roku znajdują się na prezydenckiej Liście Pomników Historii. Tarnogórskie podziemia starają się o wpis na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Według legendy, początek górnictwu srebra w Tarnowskich Górach dał w 1490 r. chłop Rybka, który na swym polu wyorał bryłę kruszcu. Dynamiczny rozwój przemysłu wydobywczego na tych ziemiach umożliwiło nadanie w 1526 r. Tarnowskim Górom praw miejskich i statusu Wolnego Miasta Górniczego przez księcia opolskiego Jana II Dobrego. W 1528 roku książę wydał Ustawę Górniczą zwaną Ordunkiem Gornym, określającą prawa braci górniczej i regulującą techniczne i organizacyjne warunki eksploatacji.

Do dziś po dawnym górnictwie tarnogórskim pozostał ogromny podziemny labirynt w postaci wyrobisk, korytarzy, komór i chodników o łącznej długości około 150 km. Już w okresie międzywojennym magistrat tarnogórski powołał grupę ludzi, których celem było utworzenie podziemnego muzeum górniczego. Plany rekonstrukcji dawnych wyrobisk przerwała wojna, wróciło do nich powstałe w latach 50. Stowarzyszenie Miłośników Historii i Zabytków Ziemi Tarnogórskiej.

Powołany w 1960 r. komitet odbudowy składał się z naukowców, muzealników, historyków. Nawiązał współpracę z Polską Akademią Nauk, Akademią Górniczo-Hutniczą oraz Muzeum Techniki w Warszawie. Kopalnię Zabytkową Rud Srebronośnych - Zabytek Górnictwa Kruszcowego w Europie oddano do użytku w 1976 r. - w 450. rocznicę nadania praw miejskich Tarnowskim Górom.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów. 

Wiemy, ile w piątek zapłacisz za benzynę. Będzie taniej

W piątek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne obu rodzajów benzyny będą niższe niż w czwartek, a cena diesla będzie wyższa.

JSW Koks podlicza trzy dekady certyfikowanych standardów zarządzania

W 2026 roku przypada 30-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Jakością w JSW Koks oraz 15-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Energią. Wieloletnie utrzymywanie certyfikowanych systemów zarządzania oraz ich regularna recertyfikacja potwierdzają zgodność funkcjonowania spółki z międzynarodowymi normami oraz zachowanie najwyższych standardów zarządzania - podkreśla JSW Koks.

Europa ma kłopoty. Upały paraliżują gospodarkę i system energetyczny. Ratuje nas węgiel

Czerwiec 2026 przyniósł falę upałów, jakiej nie notowano w Europie od początku pomiarów. Temperatury biją rekordy od Londynu po Rzym, a wraz z nimi rosną rachunki za prąd, liczba ofiar i ryzyko blackoutów. To już nie jest „anomalia pogodowa”. To test wytrzymałości dla unijnej infrastruktury. Czy go zdamy?