Głęboko pod ziemią rozmawiają o górniczych muzeach

W Muzeum Żup Krakowskich, głęboko pod ziemią,  trwa Międzynarodowa Konferencja Muzeów Górniczych i Skansenów Podziemnych ICMUM 2026.

Konferencja w Muzeum Żup Krakowskich

fot: Dariusz Kołakowski

fot: Dariusz Kołakowski

W Muzeum Żup Krakowskich, głęboko pod ziemią,  trwa Międzynarodowa Konferencja Muzeów Górniczych i Skansenów Podziemnych ICMUM 2026.

Prezes Wyższego Urzędu Górniczego Piotr Litwa objął patronat honorowy nad wydarzeniem. Urzędy górnicze nadzorują 15 zlikwidowanych, podziemnych zakładów górniczych prowadzących działalność turystyczną.

ICMUM to jedna z największych międzynarodowych konferencji muzeów górnictwa. Gośćmi konferencji są przedstawiciele kopalń i ośrodków górniczych z Europy, obu Ameryk, Azji, Australii, reprezentujący ponad 20 krajów świata!

Przedstawiciele solnych ośrodków wymieniają się m.in. doświadczeniami na temat tego, jak w nowoczesny i angażujący sposób opowiadać zwiedzającym historię górnictwa.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiceminister energii w najlepszej polskiej kopalni

W LW Bogdanka odbyła się wizyta Mariana Zmarzłego, podsekretarza stanu w Ministerstwie Energii. Wiceminister spotkał się z zarządem spółki, pracownikami ruchu zakładu górniczego oraz stroną społeczną.

Zgri wiercenia II arc

Nowoczesne rozwiązanie znacząco poprawiło bezpieczeństwo pracy górników w zakładach PGG

Wiercenia kierunkowe od wielu lat stanowią jeden z najważniejszych obszarów działalności Zakładu Górniczych Robót Inwestycyjnych. Dzięki systematycznemu rozwojowi technologicznemu, specjalistycznemu zapleczu oraz doświadczeniu kadry realizowane są nawet najbardziej wymagające zadania wiertnicze.

Górnictwo schodzi coraz głębiej. W JSW dyskutowano o rozwiązaniach, które poprawią bezpieczeństwo wyrobisk

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej odbyło się seminarium zorganizowane przez Główną Komisję Budownictwa Górniczego przy Zarządzie Głównym Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa (SITG). Eksperci, praktycy i liderzy sektora rozmawiali o zastosowaniu technologii tunelowych do poprawy warunków drążenia oraz zachowania stateczności wyrobisk korytarzowych.

Metan zbiera w górnictwie śmiertelne żniwo – z tym raportem warto się zapoznać

W ubiegłym roku w wyrobiskach górniczych kopalń węgla kamiennego miały miejsce dwa zapalenia metanu. W latach 2021-2025 odnotowano 11 zdarzeń związanych z zapaleniem metanu, z których jedno zainicjowało wybuch metanu. W wyniku tych zdarzeń zaistniało 21 wypadków śmiertelnych, 11 ciężkich i 41 powodujących czasową niezdolność do pracy.