Giełda Wynalazczości dla pracowników w górniczej spółce

fot: Jarosław Galusek/ARC

KGHM Polska Miedź rocznie produkuje ok. 1200 ton srebra

fot: Jarosław Galusek/ARC

Wystartowała nowa edycja Giełdy Wynalazczości w KGHM. Giełda jest szansą na zgłoszenie kreatywnych pomysłów, mających realny wpływ na rozwój technologii oraz poprawę warunków pracy. Propozycje można składać do 29 listopada - poinformowali przedstawiciele KGHM.

Na Giełdę Wynalazczości pracownicy mogą zgłaszać nowe rozwiązania techniczne czy techniczno-organizacyjne. Mogą to być rozwiązania techniczne z różnych obszarów, od technologii wydobycia, po organizację środowiska pracy.

– Mając na względzie wizję rozwoju KGHM oraz związaną z tym konieczność dostosowania do zmieniających się warunków czy technologii, każde innowacyjne rozwiązanie pozwalające na krok do przodu, na postęp, na którym nam tak zależy jest jak najbardziej pożądane. Nowoczesne technologie, dla firmy takiej jak KGHM, są niewątpliwie jego nieodzownym elementem. Mam nadzieję, że tegoroczna edycja Giełdy Wynalazczości będzie obfitować właśnie w takie rozwiązania – mówi Zbigniew Bryja, wiceprezes zarządu KGHM ds. rozwoju.

Jak wskazują przedstawiciele miedziowego koncernu, udział w Giełdzie Wynalazczości KGHM jest prosty: wystarczy pobrać formularz zgłoszeniowy, wypełnić go i przekazać jednym z kilku sposobów – osobiście w oddziale, przez wrzucenie do urny, czy też bezpośrednio do Departamentu Innowacji i Ochrony Własności Intelektualnej.

W ubiegłych edycjach pracownicy zgłaszali rozwiązania, które z powodzeniem znalazły zastosowanie w oddziałach KGHM. Jednym z nich jest projekt „Napinacz linki” autorstwa Dariusza Husaka z Oddziału Zakłady Górnicze Polkowice-Sieroszowice, który zwiększył bezpieczeństwo prac montażowych. Kolejny innowacyjny pomysł to „Uchwyt na lampkę CATEYE do hełmu JSP EVO3” autorstwa Jakuba Haliniaka z Oddziału Zakłady Górnicze Lubin, który poprawił widoczność pracowników. Ten projekt został nawet zgłoszony jako wzór wspólnotowy do ochrony w Urzędzie Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO).

Pozytywnie oceniony projekt nie tylko może zostać zastosowany w spółce, ale także ma szansę na gratyfikację finansową. Projekty wynalazcze można zgłaszać w KGHM przez cały rok, jednak te złożone w ramach Giełdy Wynalazczości pozwalają na uzyskanie dodatkowej nagrody.

KGHM to jeden z największych światowych producentów miedzi oraz srebra. W Polsce do koncernu należą m.in. trzy kopalnie (ZG Rudna, ZG Lubin i ZG Polkowice-Sieroszowice), Zakłady Wzbogacania Rud oraz trzy huty miedzi (Głogów, Legnica, Cedynia).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jastrzębskie Carbonarium się rozwija. Wkrótce otwarcie nowej części wystawy

Wystawa Carbonarium w Instytucie Dziedzictwa i Dialogu Łaźnia Moszczenica w Jastrzębiu-Zdroju rozrasta się. Na 5 lipca 2026 r. zaplanowano otwarcie nowej części ekspozycji, która skupia się przede wszystkim na ukazaniu zmian przestrzennych i demograficznych, które zaszły w mieście w okresie powojennym.

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.