Giełda Papierów Wartościowych wspaniale się rozwija

fot: Maciej Dorosiński

Ustawa okołobudżetowa podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę przewiduje, że staże lekarzy nadal będą finansowane z Funduszu Pracy, a 1,5 proc. dochodów z akcyzy nie trafi na promocję biopaliw

fot: Maciej Dorosiński

Giełda Papierów Wartościowych wspaniale się rozwija, działajmy tak dalej, byśmy byli liderem gospodarki w naszej części Europy - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas inauguracji obchodów 25-lecia podpisania aktu założycielskiego GPW w Warszawie.

Przypominając podczas wtorkowej (12 kwietnia) uroczystości historię giełdy w Polsce, prezydent mówił, że "w 1991 roku Polska, Polacy zaczęli się od nowa uczyć funkcjonowania rynku kapitałowego".

- Pamiętam te czasy. Miałem wtedy 19 lat. I na tej giełdzie m.in. moi koledzy startowali. Byliśmy tymi, którzy fascynowali się giełdą na samym początku. Ona oczywiście wtedy, w porównaniu z dzisiejszą giełdą, była banalnie łatwa. Tych spółek przez długi czas było niewiele. Dzisiaj jest na głównym parkiecie ponad 400 spółek (...) Giełda rozwija się wspaniale - powiedział Duda.

Prezydent pogratulował dotychczasowym prezesom GPW i inwestorom.

- Nasza giełda jest czwartą giełdą w Europie, jest absolutnym liderem w naszej części Europy. To wspaniale, to super, tak działajmy po to, żebyśmy byli liderem gospodarki w tej części Europy i żebyśmy byli tym krajem, który jest wiodący. To jest bardzo poważne zadanie przed nami - mówił.

- Wspierajmy giełdę w miarę możliwości dobrymi regulacjami. Trzeba pogratulować także kodeksu dobrych praktyk, który został przez giełdę przyjęty, który mówi: o ładzie korporacyjnym, o dobrym zarządzaniu, o transparentności, o przejrzystości funkcjonowania spółek giełdowych, o rzetelnej informacji dla akcjonariuszy. Krótko mówiąc - o wszystkim tym, co jest pewnym probierzem uczciwości funkcjonowania rynku kapitałowego i powoduje, że zasady jego działania są klarowne - zaznaczył Duda.

Prezydent zwrócił też uwagę, że giełda jest bardzo ważna m.in. dla podmiotów, które działają w zakresie rozwiązań innowacyjnych. Jak mówił, opracowanie i wprowadzanie innowacji jest zawsze związane z niepewnością.

- Banki komercyjne często nie chcą wspomóc takich przedsiębiorców ze względu na ryzyko. Giełda jest dla nich wielką szansą - podkreślił.

Wyraził nadzieję, że przez następne 25 lat warszawska giełda będzie funkcjonowała co najmniej z takim samym powodzeniem, jak do tej pory.

Według szefowej GPW Małgorzaty Zaleskiej warszawska giełda powinna być spółką wspierającą polską gospodarkę.

- Przeszłość Giełdy Papierów Wartościowych to budowanie spółki zaufania publicznego, przyszłość to kontynuowanie rozwoju GPW, budowanie dalszego zaufania do rynku kapitałowego w Polsce, ale to także czas, aby to GPW stała się przykładem spółki wspierającej polską gospodarkę, spółki, która będzie cieszyła się zaufaniem, która będzie działała w sposób przejrzysty, spółki, która będzie wspierała polskie przedsiębiorstwa, także te proponujące innowacyjne rozwiązania - powiedziała Zaleska.

Jak podkreśliła, GPW ma przed sobą przyszłość bycia profesjonalnym podmiotem obrotu instrumentami finansowymi, aktywnie zarządzającym instrumentami wspierania polskiej gospodarki.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

System elektroenergetyczny jest przygotowany na nadchodzące fale upałów

Obecnie nie występują ograniczenia w pracy elektrowni, a system elektroenergetyczny jest przygotowany na nadchodzące upały - poinformował PAP rzecznik prasowy Polskich Sieci Elektroenergetycznych Maciej Wapiński.

Mont Blanc zdobyty przez górników z kopalni Sobieski

Andrzej Witkowski, lider wyprawy i pracownik Zakładu Górniczego Sobieski w Jaworznie, wraz z Mateuszem Dolegą oraz Dawidem Siwkiem stanęli na najwyższym szczycie Alp.

W czwartek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,96 zł za litr, diesel - 6,11 zł za litr

W czwartek litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,96 zł, benzyny 98 - 6,67 zł, a diesel - 6,11 zł. Oznacza to, że wobec środy ceny maksymalne benzyny będą niższe, a cena ON się nie zmieni.

Trwa nabór wniosków w konkursie „Zielona Przestrzeń” organizowanym przez WFOŚiGW w Katowicach

Nawet 250 tys. zł dofinansowania na projekty związane z tworzeniem i zagospodarowaniem ogólnodostępnych terenów zieleni - trwa nabór wniosków w kolejnej edycji konkursu „Zielona przestrzeń”, organizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.