Gaz: jest zielone światło dla ważnej inwestycji

1456490496 bigsize tgz ut 8153 1920x1281

fot: europolgaz.com.pl

Nowe przepisy pozwolą na stopniowe znoszenie obowiązku spoczywającego obecnie na przedsiębiorstwach obrotu gazem ziemnym ustalania i przedkładania do zatwierdzenia przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki taryf dla cen gazu

fot: europolgaz.com.pl

Jest decyzja środowiskowa dla budowy gazociągów Goleniów-Lwówek. Inwestycja ma zapewnić możliwość odbioru zwiększonej ilości gazu z Baltic Pipe i terminalu LNG w Świnoujściu. Będzie też istotnym elementem korytarza gazowego Północ-Południe w Europie - czytamy w środę, 6 lutego, w "Gazecie Polskiej Codziennie".

"Regionalny dyrektor ochrony środowiska w Gorzowie Wielkopolskim wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy gazociągu o średnicy DN 1000 relacji Goleniów-Lwówek" - poinformowała gazeta. Dodała, że inwestycja ma powstać na terenie trzech województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego.

"Nowy gazociąg ma zapewnić możliwość odbioru zwiększonej ilości gazu pochodzącego z gazociągu podmorskiego Baltic Pipe oraz z terminalu LNG w Świnoujściu" - czytamy.

Baltic Pipe to projekt budowy gazociągu oraz infrastruktury gazowej, które umożliwią przesyłanie do Polski i Danii gazu ze złóż w Norwegii. W ramach inwestycji na terenie naszego kraju powstaną m.in. gazociąg łączący Baltic Pipe z krajowym systemem przesyłowym oraz gazociąg relacji Goleniów-Lwówek.

Projekt jest realizowany zgodnie z obowiązującymi procedurami w zakresie ochrony środowiska naturalnego oraz z uwzględnieniem praw wszystkich zainteresowanych stron. Ich celem jest poinformowanie zainteresowanych stron o planach i zamierzeniach inwestora na jak najwcześniejszym etapie realizacji projektu oraz zebranie uwag i opinii od przedstawicieli lokalnej społeczności.

Gazociągiem Baltic Pipe od października 2022 r. będzie można sprowadzać rocznie 10 mld m sześc. gazu ziemnego ze złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Łącznie z dostawami poprzez gazoport w Świnoujściu do Polski będzie mogło trafiać 16-17 mld m sześc. gazu z kierunków innych niż wschodni.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.