Energetyka: Uwolnić potencjał surowcowy Ukrainy

1617104787 1609841492 pgnig2

fot: PGNiG

Wkładem PGNiG do potencjalnej współpracy będą m.in. kompetencje w stosowaniu zaawansowanych metod poszukiwawczych

fot: PGNiG

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz Grupa Naftogaz podpisały list intencyjny dotyczący współpracy przy poszukiwaniu i eksploatacji ukraińskich zasobów węglowodorów. Ewentualna współpraca dotyczy obszarów, które pod względem geologicznym stanowią przedłużenie struktur eksploatowanych przez polską spółkę od ponad 70 lat - informują spółki.

– Ukraina, która dysponuje jednymi z największych zasobów gazu w Europie, może być dla PGNiG atrakcyjnym miejscem rozwoju. Jesteśmy szczególnie zainteresowani działalnością w zachodniej części kraju, graniczącej z obszarem, na którym prowadzimy wydobycie już od kilkudziesięciu lat. Dostępne dane wskazują na duży potencjał złożowy tego regionu. Nasz partner również dysponuje bogatym doświadczeniem oraz cennymi danym geologicznymi, dlatego potencjalna współpraca obu firm może w efektywny sposób przełożyć się na wzrost wydobycia gazu ziemnego w zachodniej części Ukrainy. Będzie to korzystne zarówno z punktu widzenia rozwoju obu firm, jak i dla wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego w Europie Środkowo-Wschodniej – powiedział Robert Perkowski, wiceprezes PGNiG ds. Operacyjnych.

Jak czytamy w komunikacie, wkładem PGNiG do potencjalnej współpracy będą m.in. kompetencje w stosowaniu zaawansowanych metod poszukiwawczych. Spółka od lat wykorzystuje między innymi analizy trójwymiarowych zdjęć sejsmicznych przy projektowaniu wierceń, co umożliwiło jej odkrycie nowych zasobów gazu na Podkarpaciu. PGNiG liczy, że wykorzystanie tych technologii na Ukrainie może przynieść podobne rezultaty.

– Pozyskując międzynarodowych partnerów, intensyfikujemy tempo prac, których celem jest  uwolnienie potencjału surowcowego Ukrainy. PGNiG to spółka publiczna o wysokich standardach, która z powodzeniem prowadzi działalność poszukiwawczo-wydobywczą, również za granicą – podkreślił Otto Waterlander, dyrektor operacyjny Grupy Naftogaz.

Dodał: - W szczególności PGNiG ma duże osiągnięcia w zakresie odkryć i efektywnego wydobycia gazu w Polsce, w regionie graniczącym z ukraińską częścią Karpat. Jestem przekonany, że wspólnie będziemy w stanie osiągnąć korzystną synergię, która przyczyni się do realizacji strategicznego celu Naftogazu, jakim jest wsparcie działań na rzecz osiągnięcia przez Ukrainę niezależności energetycznej w ciągu 10 lat, poprzez zwiększenie krajowego wydobycia gazu ziemnego 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.