Energetyka: ustawa korytarzowa niezbędna dla inwestycji

Przyjęcie ustawy korytarzowej jest potrzebne, by usprawnić inwestycje w sieci przesyłowe - uważa wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński. Jego zdaniem społeczeństwo oczekuje, że za grunty zajęte na potrzeby energetyki będzie odpowiednia zapłata.

- Jestem pierwszym ministrem gospodarki, który ma odwagę przedstawić do oceny społecznej bardzo trudny projekt o korytarzach przesyłowych - powiedział w czwartek (16 maja) dziennikarzom Piechociński.

Ustawa ma usprawnić i przyspieszyć modernizację oraz rozbudowę infrastruktury liniowej, czyli np. linii energetycznych, gazociągów, a także uregulować kwestie istniejącej infrastruktury. Właściciele lub użytkownicy nieruchomości, przez które przebiega korytarz, mieliby otrzymywać odszkodowania. Mają one być wyliczane za pomocą specjalnego algorytmu. Proponowane rozwiązania przewidują też, że właściciel nieruchomości będzie mógł dochodzić odszkodowania z tytułu służebności przesyłu innego niż ustalonego zgodnie z algorytmem, ale nie będzie to blokowało realizacji inwestycji.

- Trzeba pamiętać o tym, że polska energetyka jest usadowiona na 19 mln działek. Nad nimi wiszą linie energetyczne, stoją słupy, transformatory, itp. - wskazywał Piechociński.

- Wiemy, że w poprzedniej rzeczywistości do roku 1990 państwo dyktowało obywatelowi, co chciało w tym zakresie. Teraz mamy społeczeństwo obywatelskie o dużo wyższej świadomości prawnej, świadome swoich interesów, które oczekuje od energetyki, żeby za ograniczenie w użytkowaniu gruntów, za straty w związku z tym poniesione, była ekwiwalentna zapłata. To powoduje, że nie tylko przy budowie wodociągów i kanalizacji, ale także linii energetycznych mamy potężne problemy, jeśli chodzi o uzgodnienia. Stąd to racjonalne podejście w postaci ustawy korytarzowej - wyjaśnił wicepremier.

Jak oszacował, niezbędne nakłady na modernizację sieci dystrybucyjnej to 20 mld zł. Wskazał jednak, że bez usprawnienia procesu inwestycyjnego modernizacja będzie bardzo utrudniona.

Jak wynika z wyliczeń przedstawianych przez Piechocińskiego w kwietniu br., gdyby projekt został przyjęty w obecnym kształcie, to szacunkowe odszkodowania w związku z ustanowieniem służebności przesyłu wyniosłyby ok. 4 mld zł; koszty dla przedsiębiorstw ciepłowniczych wyniosłyby blisko 3 mld zł, dla gazowych - 5,8 mld zł, dla dystrybutorów energii elektrycznej - 9,5 mld zł, a dla operatora systemu przesyłowego - 815 mln zł. Wicepremier zapowiadał także w kwietniu, że projekt ustawy może trafić do Sejmu do końca tego roku.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.