EEC 2021: W Brukseli zapadają decyzje polityczne, które mają konsekwencje gospodarcze

fot: Maciej Dorosiński

- Zmiany zapotrzebowania na paliwo i energię z węgla przenoszą Polskę w obszar importu paliw stałych albo energii – podsumował prezes Rogala

fot: Maciej Dorosiński

Tomasz Rogala, prezes Polskiej Grupy Górniczej, przedstawił podczas EEC 2021 w Katowicach, w jakich warunkach funkcjonuje branża. Podkreślił, że w czasie pandemii zapotrzebowanie na węgiel energetyczny spadło o jedną trzecią, a w ostatnim czasie wzrosło o 20 proc. Nieobliczalne są też ceny emisji CO2. Patronat medialny nad sesją dotyczącą górnictwa miało Wydawnictwo Gospodarcze, wydawca Trybuny Górniczej oraz portali nettg.pl i energiapress.pl.

- W Brukseli zapadają decyzje polityczne, które mają konsekwencje gospodarcze. Energia z węgla została opodatkowana jak używki, takie jak alkohol – mówił.

Dodał, że skoro podjęto polityczną decyzję o dekarbonizacji to to, co dzieje się wokół przemysłu wydobywczego i energetyki opartej na węglu, powinno służyć temu procesowi. Tymczasem jest odwrotnie.

- Przedsiębiorstwa górnicze doświadczają degresji, a wahania, zmiany zapotrzebowania na paliwo i energię z węgla przenoszą Polskę w obszar importu paliw stałych albo energii – podsumował prezes Rogala.

Poinformował też, że w ciągu najbliższych kilkunastu lat spółka, której kopalnie w 2020 r. wydobyły niespełna 24,5 mln t węgla, ma zredukować zdolności produkcyjne o 13 mln t. Ten harmonogram zmniejszania zdolności produkcyjnych górnictwa jest załącznikiem do umowy społecznej.

W przypadku PGG redukcja mocy produkcyjnych do drugiej połowy lat 30., to 13 mln t, czyli ilość służąca produkcji ok. 25-26 TWh energii elektrycznej, co oznacza ok. 8 GW mocy zainstalowanej w energetyce.

- Aby zastąpić energię z węgla, konieczne jest w perspektywie najbliższych kilkunastu lat uruchomienie nowych mocy, opartych na innych źródłach – mówił prezes PGG.

Przypomniał też, że w przypadku nowych bloków węglowych w elektrowniach Jaworzno czy Opole, okres inwestycji - od decyzji po uruchomienie - trwał średnio około 10 lat.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

Na gliwickim lotnisku ma powstać nowa wieża kontroli lotów

Na gliwickim lotnisku ma powstać nowoczesna wieża kontroli lotów - wynika z informacji lokalnego samorządu. Dla wieży, która ma obsługiwać ruch lotniczy i stać się charakterystycznym elementem panoramy miasta, złożono już wniosek o pozwolenie na budowę.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

1755669760 powstaniaslaskie

Narodowy Dzień Powstań Śląskich - to górnicy walczyli o Polskę

Kiedy mówi się o Powstaniach Śląskich, zwykle pada kilka nazwisk dowódców i polityków. Ale siłą, która przeważyła szalę w latach 1919-1921, byli ci, którzy na co dzień zjeżdżali pod ziemię. Górnicy. Bez nich nie byłoby powstań, a Śląsk prawdopodobnie zostałby po niemieckiej stronie. Narodowy Dzień Powstań Śląskich został ustanowiony w 2022 roku, by uczcić pamięć uczestników trzech powstań śląskich z lat 1919–1921. To właśnie 20 czerwca 1922 roku, po zakończeniu sporów granicznych, Wojsko Polskie wkroczyło na te ziemie.