Edukacja: 95 mln zł dla Politechniki Śląskiej

fot: Kajetan Berezowski

W auli Centrum Edukacyjno-Kongresowy w Gliwicach zebrali się przedstawiciele kadry dydaktyczno-naukowej, studenci i zaproszeni goście

fot: Kajetan Berezowski

Politechnika Śląska znalazła się w gronie 13 uczelni, które zostaną nagrodzone przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego łącznie sumą 95 mln złotych! Ministerstwo postanowiło wyróżnić te uczelnie, które w ostatniej ocenie jakości działalności naukowej poprawiły swój poziom naukowy i zdobyły wyższe kategorie.

W tegorocznej ocenie działalności naukowej oraz badawczo-rozwojowej, przeprowadzonej przez Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych, aż 10 na 14 wydziałów Politechniki Śląskiej otrzymało ocenę A! Pozostałe 4 uzyskały natomiast ocenę B. Jest to bardzo duży skok jakościowy dla uczelni, ponieważ jeszcze w 2013 roku tylko 4 wydziały posiadały ocenę A, natomiast 10 wydziałów ocenę B. Tym samym Politechnika Śląska znalazła się w ścisłej czołówce uczelni, które znacząco poprawiły swój poziom naukowy!

– Premier Mateusz Morawiecki zdecydował się jeszcze w tegorocznym budżecie znaleźć dodatkową kwotę blisko 100 mln złotych, które zostaną rozdzielone pomiędzy grupy uczelni, które jeżeli chodzi o poprzedni algorytm finansowy, ten dotyczący liczby studentów, straciły, ale równocześnie zdecydowanie poprawiły wyniki badań naukowych – mówił wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego dr Jarosław Gowin. – To sposób, by docenić i dowartościować te uczelnie, które stawiają na wysoki poziom badań naukowych, a w przypadku uczelni technicznych – także na wdrożenia przemysłowe bądź gospodarcze – dodał wicepremier.

– Każdą wiadomość o przyznaniu dodatkowej dotacji przyjmuję z radością, ponieważ są to dodatkowe środki na działalność uczelni oraz rozwój naukowy. Znaczną część tej kwoty będziemy chcieli przeznaczyć m.in. na działania projakościowe, podnoszenie potencjału uczelni oraz zwiększenie rozpoznawalności Politechniki Śląskiej zarówno w kraju, jak i za granicą. Sukces naszej uczelni to przede wszystkim ogromna zasługa społeczności akademickiej Politechniki Śląskiej. To właśnie dzięki wynikom prac badawczych, które w ciągu ostatnich lat były realizowane, nasza uczelnia osiągnęła tak dobry wynik. 10 wydziałów z kategorią A i 4 z kategorią B to rzeczywiście wyśmienity wynik, który stawia nas w ścisłej czołówce uczelni, które dokonały postępu w zakresie jakości badań naukowych. Bardzo się cieszę, że zostało to dostrzeżone ministerstwo – podkreśla rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Naciskają na inwestycje w paliwa kopalne

Po TotalEnergies Biały Dom osiągnął porozumienie z kolejną firmą energetyczną, tym razem  Invenergy. Otrzyma ona rekompensatę w wysokości prawie 800 mln USD za wycofanie projektów morskich elektrowni wiatrowych i zainwestowanie środków w eksploatację gazu ziemnego. 

Teren pokopalnianego szybu Ryszard II zyskał drugie życie. Teraz to chętnie odwiedzane miejsce

W miejscu nieczynnego, pokopalnianego szybu Ryszard II w Pszowie powstał atrakcyjny teren do aktywnego spędzania czasu. Ostatnio świetnie upiększyli go uczniowie miejscowych szkół.

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego gazowego terminala pływającego

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego pływającego terminala w Zatoce Gdańskiej - poinformował we wtorek premier Donald Tusk. W wyniku badania zapotrzebowania rynku spółka zdecydowała o zwiększeniu przepustowości planowanego terminala z 4,5 mld m sześc. do 6,1 mld m sześc. gazu rocznie.

Tusk: Realizacja parku technologicznego z Tajwanem oznacza miliardy dolarów inwestycji

Realizacja wspólnie z Tajwanem projektu wielkiego parku technologicznego w Miękini na Dolnym Śląsku oznacza miliardy dolarów inwestycji i tysiące miejsc pracy - zapowiedział premier Donald Tusk przed wtorkowym posiedzeniem rządu.