Do punktów przy spółkach górniczych spłynęło zaledwie 7000 wniosków o rekompensatę za utracony deputat węglowy dla uprawnionych w obecnej transzy wypłat

fot: Witold Gałązka/ARC

Do wypłat uparwnionych jest ok. 24 tys. osób, a poprzednio skutecznie obsłużono ponad 200 tys.

fot: Witold Gałązka/ARC

Osoby uprawnione, w tym głównie wdowy i sieroty po górnikach, złożyły nieco ponad 7 tys. wniosków o rekompensatę (wysokości 10 tys. zł) za utracone prawo do bezpłatnego węgla. Tymczasem, jak wynika z wyliczeń resortu energii, należą się one niemal 24 tysiącom osób!

Spółki górnicze od czerwca będą wypłacać to finansowane z budżetu państwa świadczenie. Jak poinformował w Katowicach w poniedziałek, 25 lutego, wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, liczba wniosków jest znacznie poniżej oczekiwań. Dlatego konieczne jest informowanie o możliwości wystąpienia o rekompensatę.

Wnioski o rekompensaty dla, jak się szacuje, ponad 24 tys. osób, są przyjmowane od 22 stycznia do 23 kwietnia. W przyszłym tygodniu, podczas specjalnej konferencji, resort energii chce podsumować przebieg akcji i zachęcić pozostałych uprawnionych do wypełnienia i złożenia dokumentów. Na razie, mimo że akcja jest na półmetku, złożyła je niespełna trzecia część uprawnionych.

- Jeśli ktoś zaspał, to chcielibyśmy przypomnieć mu o terminie - powiedział Tobiszowski. - Spodziewaliśmy się większej ilości wnioskujących już w pierwszym okresie przyjmowania dokumentów. Jeszcze są rezerwy, na pewno wniosków powinno być powyżej 10 tys. - ocenił.

Rok temu uprawnionym na mocy wcześniejszej ustawy wypłacono 200 tys. rekompensat. Obecnie ustawodawca wyznaczył trzymiesięczny termin, by wszyscy uprawnieni mogli zdążyć z dokumentami. Ustawa nie przewiduje możliwości składania wniosków po terminie - spóźnione wnioski nie będą rozpatrzone. To ostatnia szansa na uzyskanie rekompensaty.

Przysługują one m.in. wdowom, wdowcom i sierotom po górniku, emerycie lub renciście, mającym ustalone uprawnienie do renty rodzinnej, a także emerytom, emerytkom i rencistom pobierającym zamiast emerytury lub renty świadczenie korzystniejsze po współmałżonku, oraz osobom przebywającym na świadczeniach przedemerytalnych, mającym ustalone uprawnienie do świadczenia przedemerytalnego.

Wnioski są przyjmowane w 18 punktach, uruchomionych przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń, Jastrzębską Spółkę Węglową, Tauron Wydobycie i Lubelski Węgiel Bogdanka.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zagospodarować potencjał zlikwidowanej kopalni? Mają na to pomysł

Nieczynne szyby kopalniane zostaną wykorzystane jako system poboru i zatłaczania wód

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.