Dlaczego zgasła Hiszpania?

fot: PGE Dystrybucja

Polskie Sieci Elektroenergetyczne mają 10-letni plan rozwoju na lata 2025-2034, w którym przewidują wydatki na infrastrukturę sieciową na poziomie 64,3 mld zł

fot: PGE Dystrybucja

W Hiszpanii i części Portugalii trwa awaria prądu. W miastach panuje chaos. Co się stało? Wyjaśnia to Piotr Zielaskiewicz, menadżer ds. rozwiązań Stormshield w DAGMA Bezpieczeństwo IT:

Najbardziej prawdopodobną przyczyną tego typu incydentów są awarie techniczne, przeciążenie sieci lub incydent cybernetyczny, również w obecnym przypadku rozważany jako jedna z opcji, choć póki co brak na to potwierdzenia.

Pamiętajmy, że infrastruktura krytyczna, taka jak energetyka czy transport, często korzysta z technologii. Dla przykładu infrastruktura energetyczna opiera się na systemach SCADA, które mogą być celem ataków hakerskich. Część wciąż wykorzystywanych rozwiązań projektowano w czasach, gdy zagrożenia cybernetyczne były znacznie mniej poważne. Modernizacja tych systemów jest skomplikowana i kosztowna, co powoduje, że brak jej przeprowadzenia zwiększa ryzyko związane z ich użytkowaniem.

Jednocześnie skutki awarii są natychmiast odczuwalne przez całe społeczeństwo. Mając na uwadze fakt, że regiony które dotknął blackout są połączone transgranicznymi liniami energetycznymi, a awaria w jednym punkcie (np. w sieci wysokiego napięcia) może przełożyć się na efekt domina tj. wymuszane automatyczne odłączanie obciążeń w celu ochrony całej sieci, to właśnie taki scenariusz wydaje się w tym przypadku bardzo prawdopodobny.

Brak prądu skutecznie i szybko paraliżuje funkcjonowanie naszą rzeczywistość. Przestają działać światła drogowe, transport publiczny, bankomaty, sklepy, a nawet systemy szpitalne. Oznacza to także problemy z komunikacją i dostępem do informacji. Jesteśmy krytycznie uzależnieni od stałego dostępu do energii elektrycznej. Potwierdza to przebieg wydarzeń - wstrzymanej pracy lotnisk, metra, pociągów, pracy szpitali w trybie awaryjnym, niedziałających wind aż po wprowadzeniu najwyższego stopnia gotowości państwa dla tego typu sytuacji, który daje możliwość wykorzystania wojsk w celu ochrony ludności.

Obecnie, priorytetem jest jak najszybsze przywrócenie dostaw energii oraz przeprowadzenie szczegółowego dochodzenia w celu określenia przyczyn incydentu. W dalszej kolejności konieczne będzie wzmocnienie zabezpieczeń, przeprowadzenie audytów bezpieczeństwa systemów sterowania i wdrożenie procedur reagowania kryzysowego.

Choć całkowite wyeliminowanie ryzyka jest nierealne, jego znaczące ograniczenie jest możliwe. Kluczowe działania to inwestycje w cyberbezpieczeństwo, jako jeden z głównych obszarów, który można wykorzystać do ataku, redundancję infrastruktury, regularne testy odporności systemów oraz edukacja społeczna w zakresie zachowania w sytuacjach awaryjnych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.