Dawna górnicza łaźnia na Szlaku Zabytków Techniki?

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

W starym budynku łaźni KWK Moszczenica powstało muzeum

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Łaźnia Moszczenica w Jastrzębiu-Zdroju rozpoczęła starania o dołączenie do Szlaku Zabytków Techniki. To ważny krok, który niesie wiele korzyści zarówno dla samego obiektu, jak i dla zwiedzających Carbonarium, która przekazuje wiedzę o węglu i przybliża górniczą historię regionu – informują przedstawiciele magistratu w Jastrzębiu-Zdroju.

Szlak Zabytków Techniki to unikalna trasa turystyczno-kulturowa, która łączy ponad 40 obiektów związanych z przemysłowym dziedzictwem Śląska. Szlak obejmuje kopalnie, zakłady hutnicze, elektrownie, stacje kolejowe, zakłady włókiennicze, a także kolonie robotnicze. To miejsca autentyczne, mocno zakorzenione w historii śląskiego przemysłu, które dzisiaj stanowią atrakcje turystyczne, przyciągające zwiedzających z całej Polski i zagranicy.

Obiekt wpisany na Szlak Zabytków Techniki zyskuje większą rozpoznawalność, możliwości promocji oraz dostęp do szerokiej grupy zwiedzających, którzy przyjeżdżają na Śląsk, aby odkrywać industrialne dziedzictwo regionu.

Jak wskazują dalej przedstawiciele miasta, przynależność do Szlaku to też korzyści dla zwiedzających - to swego rodzaju gwarancja jakości: obiekty na Szlaku muszą spełniać wysokie wymagania dotyczące infrastruktury, co pozytywnie wpływa na komfort i jakość zwiedzania. Obecność na Szlaku pozwala też na zacieśnienie współpracy z innymi obiektami, co prowadzi do powstawania nowych projektów, wspólnych wystaw i inicjatyw, z których mogą skorzystać zwiedzający. To też kolejne możliwości pozyskiwania środków na działalność. Carbonarium, jako serce Łaźni, może liczyć na większe zainteresowanie i bogatszą ofertę.

Proces aplikacji do Szlaku Zabytków Techniki wymaga złożenia wniosku wraz z formularzem aplikacyjnym. Obiekty muszą spełniać kryteria, takie jak: dobry stan techniczny, dostępność dla turystów, uporządkowana sytuacja prawna, walory kulturowe oraz przystosowanie do ruchu turystycznego. Oceniany jest również udział w wydarzeniach związanych z Industriadą i autentyczność związana z dziedzictwem przemysłowym.

Operator Szlaku (czyli Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu) przeprowadza audyt terenowy, a ostateczną decyzję podejmuje Zarząd Województwa Śląskiego. Decyzję o tym, jakie obiekty zostaną włączone do Szlaku, podejmuje on nie rzadziej niż co trzy lata. Oznacza to, że decyzja o tym, czy Łaźnia Moszczenica zostanie włączona do Szlaku, zostanie podjęta nie wcześniej niż w czerwcu 2025.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.